Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Shrek: Zvonec a koniec – celý svet sa zelená

Shrek: Zvonec a koniec – celý svet sa zelená

| On 20, Dec 2010

Vychádza na DVD 01.12.2010

V roku 2001 sa na plátna kín dostal zelený zlobor Shrek. Bol to druh úplne novej animovanej zábavy, pri ktorej sa trhala bránica malým i veľkým. Shrek zosmiešňoval zaužívané klišé rozprávkových motívov a dejových liniek doslova priekopníckym spôsobom. Po veľkom úspechu sme sa dočkali i pokračovania, ktoré ešte pritvrdilo a dočkali sme sa v ňom aj nespočetného množstva pop-kultúrnych odkazov. Potom sa to všetko začalo nejakým spôsobom kaziť. Shrek Tretí bol oproti svojím predchodcom nedovarený, nedopečený a omnoho slabší. Posledná kapitola Shrekovho života mala byť tou, čo by napravila chuť a bola by dôstojným ukončením celej série. Bohužiaľ, nestalo sa…

Shrek si žije vo svojej bažine s milujúcou manželkou a troma nádhernými deťmi. Jeho život je však strašne stereotypný a túži byť tým starým dobrým (zlým) zlobrom, pred ktorým ľudia utekali v strachu. Jeho sen dokáže splniť istý škriatok, ktorého úmysly nie sú až tak čisté. Podpíšu spolu zmluvu, že Shrek prežije jeden deň ako zlobor, pred ktorým všetci utekajú, a na oplátku si vezme škriatok jeden deň zo Shrekovho detstva. Po podpísaní sa Shrek dostane do alternatívneho sveta, kde kráľom je škriatok, Fiona je vodcom zlobrieho povstania, Oslík je škriatkovým služobníkom a Kocúr sa kvôli svojej Gardfieldovskej nadváhe ledva hýbe. Aby Shrek zvrátil túto skutočnosť musí za jeden deň dostať bozk z pravej lásky.

Príbeh je v skutku neoriginálny a divák je svedkom, ako scenáristi nielenže vykrádajú iné filmy, ale aj predchádzajúce časti tejto série. Keď si uvedomili, že Shrek sa nemá už kam posunúť, tak si „vymysleli“ alternatívny svet, kde poprehadzovali charaktery tak, aby to pôsobilo aspoň trošku vtipne. Musím povedať, že niektoré tie premeny sa podarili, hlavne Perníček ako gladiátor. Ostatné prvky boli viac ako len slabé. Prvú polhodinu sa v podstate nič nedeje a jediná vtipná scéna je len zobrazenie Shrekovho stereotypu v rýchlom tempe. Po posunutí sa do alternatívneho sveta sa trošku začína rozvíjať dej. Ten je založený hlavne na tom, ako sa Shrek veľmi trápnym spôsobom snaží baliť Fionu v štýle 50x a stále po prvé a sem-tam Oslík s Kocúrom do toho hodia nejakú vtipnú hlášku či gesto. Najhoršie na tom všetkom je, že ide o otrasnú moralitku. Predchádzajúce časti tiež zobrazovali nejaké posolstvo najmladším divákom, aby uvažovali o životných hodnotách, no v žiadnej časti to nebolo zobrazené takým násilným a priamočiarym spôsobom ako tu. Zámer tvorcov prekuknete hneď na začiatku a koniec skončí presne tak, ako očakávate, možno ešte jednoduchšie. Na konci som len znechutene vyťahoval disk z prehrávača a pýtal sa sám seba, či má toto byť ozajstným dôstojným ukončením skvelej série.

Konečný verdikt:★★☆☆☆

Posledný Shrek pošliapava všetko, čo sa nemalo pošliapať a nebyť vynikajúcej animácie a zopár podarených vtipov, tak by sa naňho veľmi skoro zabudlo. Mám však pocit, že malé deti sa na tom celkom pobavia a budú sa tešiť z toho, že ich starí známi sú tam zobrazení tak, ako ich ešte nepoznajú.

Cieľová skupina:

Shrek sa tvári ako plnohodnotná rodinná zábava. V kruhu rodiny sa na tom možno pobavíte so svojimi deťmi, no ak rodinu nemáte a rozmýšľate, že si s priateľkou pustíte nejakú príjemnú animovanú komédiu, tak radšej siahnite po inom filme.

Shrek: Zvonec a koniec (Shrek Forever After), animovaná rodinná komédia, USA, 2010, 92 min., réžia: Mike Mitchell, scenár: Josh Klausner, Darren Lemke, hudba: Harry Gregson-Williams, hrajú: Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy, Antonio Banderas, Walt Dohrn.