Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Precious – keď život bije

Precious – keď život bije

| On 17, Dec 2010

V kinách od 02.12.2010

Claireece Precious Jonesová má šestnásť rokov a chodí do deviateho ročníka. Je to citlivé dievča, ktoré sníva po zmene vo svojom živote a nie je sa jej ani čo diviť. Už druhýkrát je tehotná so svojím vlastným otcom, ktorý je stále niekde preč, matka ju týra fyzicky aj psychicky a skoro všetci sa jej posmievajú za jej nadmernú obezitu. V tomto neľahkom živote, ktorý nemá v podstate žiadny svetlý bod, sa dostáva do alternatívneho školského programu Each One Teach One. Vysvitne, že nevie ani čítať a ani písať, no práve tu sa prvýkrát vo svojom živote cíti, že možno aj niekam patrí. Treba si uvedomiť hneď na začiatku, že tento príbeh nie je žiadnym veselým a citlivým pohľadom na život týraného dieťaťa, ale tvrdým úderom, ktorý doráža a doráža na city diváka.

Precious je adaptáciou románu Push od uznávanej americkej poetky Sapphire. Scenár adaptoval Geoffrey S. Fletcher, ktorý získal Oscara za adaptovaný scenár. Keď už som pri tom Oscarovi, tak Precious je presne ten film, ktorý zozbierava samé nominácie a niektoré aj premení na sošky. Presnejšie film získal 6 nominácií, z ktorých premenil len dve (scenár a herečka vo vedľajšej úlohe). Všetky herecké výkony boli viac ako presvedčivé a aj vďaka nim je film až tak mrazivo realistický. Veľmi sa ešte páčilo obsadenie Mariah Carey a Lenny Kravitza vo vedľajších úlohách, v ktorých boli vizážisticky tak perfektne spravení, že som ich pomaly ani nespoznával.

S čím som už tak spokojný nebol, bola estetická stránka filmu. Lee Daniels sa snažil vyvolať realistický dojem roztrasenou a rozhýbanou kamerou. V poriadku, to by som aj prekusol, ale silné a násilné zoomovanie v jednom zábere mi vyložene trhalo oko. Takisto strih, ktorý sa snažil kopírovať Aronofskeho videoklipový štýl, sa raz objavil a potom už nie, čo rozbúravalo celistvý štýl formálnej skladby.

Konečný verdikt:★★★½☆

Precious je prisilná káva aj pre tých najväčších cynikov. V hlave si dlho budete premietať niektoré pasáže z filmu a rozmýšľať nad nimi ešte niekoľko dní.

Cieľová skupina:

Film je pre ľudí, ktorí sa už nechcú len bezmyšlienkovito zabávať, ale nad filmom trošku pouvažovať. Ak vám nevadí, že si v prítmí kina trošku poplačete, tak si nenechajte tento film ujsť. A film je aj pre tých, čo chcú počuť slovo „precious“ aj od niekoho iného než je Gollum.

Precious (Precios(Base on Nol by Saf)), dráma, USA, 2009, 109 min., réžia: Lee Daniels, scenár: Geoffrey S. Fletcher, kamera: Andrew Dunn, Darren Lew, hudba: Mario Grigorov, hrajú: Gabourey Sidibe (Precious), Mo´Nique (Mary), Paula Patton (Blu Rain), Sherri Shepherd (Cornrows), Mariah Carey (Weiss), Lenny Krawitz (John).