Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 15, 2019

Scroll to top

Top

Mark Zuckerbeg vs. Scott Pilgrim

Mark Zuckerbeg vs. Scott Pilgrim

| On 14, Dec 2010

Na prvý pohľad spolu nesúvisiace snímky Sociálna sieť a Scott Pilgrim proti celému svetu zobrazujú jednu generáciu, avšak z rôznych uhľov pohľadu.

Facebooková spoločnosť

Sociálnu sieť natočil uznávaný režisér David Fincher (Klub bitkárov, Zodiac), aby priblížil fenomény súčasnej doby, smerovanie vývoja on-line komunikácie a zmenu prístupu ľudí k vlastnému súkromiu. Určite to nie je historický veľkofilm, ktorý sa snaží divákovi podať fakticky spracované udalosti, skôr filozofická snímka silnej vôle, odhodlaní jednotlivca a dôležitosti nápadov. Ako v jednom dialógu hovorí rektor Harvardskej Univerzity, absolventi si radšej vynájdu novú prácu, ako by mali hľadať zamestnanie. Počas dvoch hodín zaznie veľa podobných zaujímavých výrokov, ale rovnako máme možnosť sledovať charaktery jednotlivých postáv reflektujúce spôsob uvažovania ľudí v našej spoločnosti. Za celý čas nevidieť žiadne akčné scény ani len naháňačku, bitku či prestrelku; a predsa sedí divák napätý a miestami stráca dych. Záver končí otáznikom a nás ponecháva v rozpakoch a údive zároveň.

Fantázia bez obmedzenia

Úplne opačný prístup zvolil anglický režisér Edgar Wright (Súmrak mŕtvych, Jednotka príliš rýchleho nasadenia) so spracovaním kanadského komiksu Scott Pilgrim. Už od úvodnej znelky je jasné, akým smerom sa bude príbeh, obraz aj hudba uberať, keď sa za zvuku midi znelky vyroluje nápis štúdia Universal. Samotný dej je na prvý pohľad prostý, hlavný hrdina sa zamiluje do neznámeho dievčaťa, ktorú nasleduje temná minulosť v podobe bývalých zlých expriateľov a Scott ich musí poraziť v boji na spôsob počítačovej hry. Vizuál je prešpikovaný rôznymi drobnôstkami ako nápisy zvukov (”ŔŔŔŔŔŔŔŔ” – zvonenie telefónu), popis postáv s ich charakteristikami (meno, vek, vlastnosť) alebo obrázkové stripy reálneho kresleného seriálu. Za zmienku stoja aj bojové scény natočené veľmi prehľadne, zaujímavo, napínavo a nechýba ani Wrightova sofistikovaná paródia všetkého naokolo.

Obrátené strany rovnakej mince

Kým Fincher podáva Sociálnu sieť ako retrospektívny pohľad počas súdnych sporov a pomocou dialógu predstavuje hlavných protagonistov, Wright používa svoju fantáziu a vizuálnymi efektami si pomáha objasniť vnútorný pochod postáv, ich správanie a motiváciu. Obe snímky sa zhodujú v niekoľkých podstatných veciach. Podávajú výpoveď jednej generácie a píšu bodku za ďalšou kapitolou dejín, ale zároveň cítiť presah do budúcnosti. Príbeh Facebooku kladie filozofické otázky o súkromí, ako ľahko ľudia ”vykričia” do sveta, že sa včera riadne opili a k tomu poskytnú všetkým navôkol bohatú foto dokumentáciu. Scott Pilgrim proti celému svetu popisuje problémy dnešného mladého dospelého človeka – láska, kariéra, budúcnosť, odpútanie sa od nezáväzného života a určenie si priorít. O hudobný sprievod sa pre Sociálnu sieť postarala dvojica Trent Reznor a Atticus Ross. Elektronické kompozície sú presne tým, čo takýto film potrebuje, nenápadne gradujú dej a dotvárajú celkovú atmosféru. Naopak Wright požiadal o spoluprácu viacerých muzikantov aj súčasné kanadské skupiny a hudba tu hrá väčšiu rolu ako vo Fincherovom diele. Kombinácia alternatívneho a garage rocku výborne vystihuje nálady, akými prechádza dospievajúca generácia.

Slávny a nedocenený

Kritická odozva na oba filmy je viac ako pozitívna, avšak ozajstný divácky úspech zožala Sociálna Sieť, pričom Scott Pilgrim prepadol. Vynára sa otázka, prečo sa to stalo, ak obaja režiséri dali do svojich diel všetku svoju znalosť a skúsenosť a doteraz ani jeden z nich nič zlé nenatočil. Čiastočnú odpoveď poskytuje charakter a štýl, akým Wright svoje dielo podáva. Už samotná komiksová predloha je nanajvýš neortodoxná a v rovnakom duchu sa nesie aj jej spracovanie; netradičné vsuvky, rôzne odbočenia od hlavného príbehu, nečakané zvraty a množstvo bláznivých, zato vtipných dialógov. Na druhej strane, Fincher predostrie divákovi spletitý príbeh, postupne ho rozplieta a zaujímavo približuje počiatok Facebooku, ktorý všetci poznáme, používame a prirodzene sme zvedaví, kto s akým motívom ho založil, i keď samozrejme o reálnych udalostiach ani z ďaleka nemožno hovoriť. V reálnom živote zaujíma ľudí viac príbeh Marka Zuckerberga a odsúva Scotta Pilgrima do zabudnutia, kde zostáva nepovšimnutý a nedocenený.

[ctext]

Komentáre

  1. pozrel som si Scotta Pilgrima, aj ked mi to vobec nepripominalo film Socialna siet o facebooku (ten sa skor podobal na ten snimok co natocili predtym o Billovi Gatesovi) bolo to celkom fajn, az na tie boje, ktore boli dost nudne
    mohli to rozohrat cisto na vztahy, vyzeralo to celkom zdravo a symbolicky :) ved ktoby nepoznal ako jeho ego musi porazit zoznam byvalych u svojej priatelky? ak nema to stastie ci nestastie a nie je jej prvy
    aj to aky zoznam mal priateliek byvalych, ale s ziadnou sa pomaly ani na ruky nedrzal, aj to mi nieco dost pripomina :P

  2. Dávid hovorí:

    Pripomínať to skôr malo na základe vnútorných podobností, keď oba filmy zobrazujú medziľudské vzťahy mladých ľudí v rôznych obdobiach života, v rôznych situáciách a rozhodnutiach.
    Čo sa týka tých bojoch, skôr by som sa pozeral na tie bojové zvraty a “šťastné náhody”, ale aj z technického a filmárskeho hľadiska sa mi zdali zaujímavé a hlavne také iné (demon hipster chicks)