Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (11. 12. 2010)

Krátke hudobné tipy (11. 12. 2010)

| On 11, Dec 2010

Morphine – Good

Skupina Morphine bola alternatívna rocková formácia, ktorá sa objavila na hudobnej scéne začiatkom deväťdesiatych rokov a so svojim originálnym zvukom sa zaradila ku kultovým kapelám tohto obdobia. Kombináciou jazzových a bluesových prvkov s rockovými aranžmánmi upozornili na seba debutom Good, ktorý sa považuje za ich najväčší úspech. Zaujímavé je aj obsadenie. Spevák, ktorý hrá na dvoj-strunovú basgitaru, bubeník a saxofonista, občas hrajúci na dva saxofóny naraz. Charakteristickým znakom bol najmä hlboký uvoľnený hlas Marka Sandmana, ktorý prirovnávali k hviezdam ako Tom Waits alebo Nick Cave. (Morphine – Good, Rykodisc, alternative rock, 1992)

Lenka Dusilová – Eternal Seekers

Lenka Dusilová začínala ako popová a rocková interpretka, no každým albumom sa posúvala ďalej ako sú hranice popu, až nahrala nadžánrový Mezi světy, na ktorom hosťovali okrem českých aj známi americkí hudobníci. Následne absolvovala turné po Amerike. Po návrate začala pracovať na novom projekte spolu s jazzovou klaviristkou Beatou Hlavenkovou a kvartetom Clarinet Factory. Výsledkom ich spolupráce sa stala nahrávka Eternal Seekers. Krásne texty českého básnika Bogdana Trojana, ľahké jazzové kompozície a úžasný Dusilovej hlas robia z albumu unikátny hudobný počin našich susedov, ktorý im môžeme len závidieť. (Lenka Dusilová – Eternal Seekers, Respekt Publishing, jazz, 2008)

Madness – The Liberty of Norton Folgate

Pri počúvaní albumu The Liberty of Norton Folgate si poslucháč predstaví viacčlennú kapelu, pravdepodobne s world music koreňmi, nejakými skúsenosťami s indie popom a pestrým nástrojovým obsadením. Kto však pozná skupinu Madness, určite vie, že sa jedná o popovú ska formáciu, ktorá zažívala najväčší úspech v osemdesiatych rokoch. Počas viac ako tridsaťročnej existencie nahrali mnoho veľkých hitov a tiež sa niekoľkokrát popálili. No touto platňou, plnou krásnych piesní prekračujúcich žánrové hranice, opäť upozorňujú na seba ako na modernú kapelu s ambíciou tvoriť aktuálne piesne. (Madness – The Liberty of Norton Folgate, Lucky Seven Records, ska/pop, 2009)

Dawn Langstroth – Highwire

Dawn Langstroth je kanadská speváčka, pesničkárka a maliarka, ktorú bude v Európe poznať asi len málokto. Highwire je jej prvý dlhohrajúci album (predtým dve EP), s ktorým nemá tendenciu preraziť v hitparádach, skôr vyzerá ako splnenie malého sna. Koncertuje väčšinou sama, ale pri nahrávaní platne si zavolala množstvo profesionálnych hudobníkov a šikovných producentov. V štúdiách Blackbird vznikol príjemný, naživo nahraný (!) album s “teplým” analógovým zvukom a so zaujímavými aranžmánmi. Odporúčanie pre všetkých, ktorí hľadajú kvalitnú pop-rockovú nahrávku s prvkami folku aj country, a to všetko v neošúchanom ošatení. (Dawn Langstroth – Highwire, Dawn Langstroth Records, pop-rock, 2009)