Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Videokracia – “Veľký brat” sa pozerá

Videokracia – “Veľký brat” sa pozerá

| On 07, Dec 2010

V kinách od 25.11.2010

Médiá sú všemocné. Alebo nie? Každopádne, ovplyvňujú naše životy, a to v takej miere, že si to ani neuvedomujeme. Iba hŕstka „zasvätených“ chápe rozsah a silu ovplyvňovania zo strany tzv. siedmej veľmoci, predovšetkým televízie. Diváci sa chcú podobať svojim idolom, robia všetko, možné aj nemožné, aby sa dostali na obrazovky. Strácajú vedomie vlastnej identity a menia sa na tých, ktorými nie sú. V televízii vidíme usmiatych ľudí, žiariace scény a úžasné kreácie. Skutočný svet je však iný. Nie čisto pozitívny alebo negatívny, ale rozhodne sa od ponúkaných obrazov odlišuje. Čo a hlavne kto za nimi vlastne stojí?

Pred tridsiatimi rokmi sa v Taliansku začala éra mediálneho magnáta a súčasného premiéra Silvia Berlusconiho. Nikto iný odvtedy nemal na život miestnych obyvateľov taký vplyv ako práve on (a skupina verných priateľov). Do významných funkcií obsadil ľudí s jemu blízkymi názormi. Jedným z nich je aj Lele Mora, najznámejší taliansky televízny agent a obdivovateľ Mussoliniho. A keďže Berlusconi ovláda 90% televízneho vysielania, Mora má o prácu (a zisky) postarané. To, čo sa ani pod jeho vedením nezmenilo, je prístup k formám zábavy. Jej centrom sa už pred mnohými rokmi stali polonahé dievčatá, z ktorých sa stali produkty. Obletujú moderátorov súťaží, vyskakujú na stoly a odhaľujú sa. Toto už nie je len o zábave, toto je predovšetkým o biznise.

Tým sa koniec-koncov riadil aj Morov chránenec Fabrizio Corona. Mladý a drzý šéf skupiny paparazzov sa nezastavil pred ničím. Po nociach riadil svojich ľudí a informoval sa o pohybe celebrít. Ak sa nejaká objavila v blízkosti vychýreného podniku, navyše v spoločnosti osoby, o ktorej nikto nič nevie, prišla jeho chvíľa. Sám seba označoval za moderného Robina Hooda v tom zmysle, že bohatým bral a dával sebe. „Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu…“, až sa Fabrizio ocitol vo väzení – na tri mesiace. Aj tento „pobyt“ využil na svoje zviditeľnenie. Po prepustení začal predávať vlastné tričká, vydal knihu a začal sa viac ukazovať na verejnosti. Bodaj by aj nie, keď mu za vystúpenie na diskotéke ponúkajú 10000 eur…

Dej tohto dokumentu sa však začína aj končí príbehom mladého muža, ktorý býva so svojou matkou a miluje televíziu. Zúčastňuje sa kastingov, trénuje bojové umenia a spieva. Chce byť jednoducho pripravený, keď ho oslovia s dobrou ponukou. On je stelesnením hlavnej myšlienky. Ako som už písal v úvode, ľudia sa chcú podobať svojim idolom. Tento trend je najsilnejší u teenagerov, ktorí sú častokrát ľahko ovplyvniteľní. A to mediálni odborníci veľmi dobre vedia. Preto im ponúkajú príbehy, ktoré sú im blízke a oni sa v nich vedia nájsť. A hoci táto snímka neprináša veľa nového, ponúka priestor na zamyslenie sa nad týmito javmi. Spracovanie je kvalitné a spočiatku aj pútavé, no na konci nečakajte riešenia. Tvorcovia sa zameriavajú skôr na vykreslenie dôsledkov konania jednotlivých protagonistov. Tí, ktorí mediálny priestor poznajú, sa utvrdia vo svojich názoroch, tí, ktorí nie, budú možno prekvapení…

Konečný verdikt: 75%

Videokracia je dokument, ktorý jednoduchou formou prináša známe, ale pre niekoho aj nečakané informácie zo sveta médií. Tvorcovia mohli ísť viac do hĺbky, no aj tak ide o zaujímavý počin na poli dokumentárnej tvorby.

Cieľová skupina:

Diváci, poslucháči a čitatelia…

Videokracia (Videocracy), dokumentárny film, Švédsko, Dánsko, Veľká Británia, Fínsko, 2009, 85 min., réžia: Erik Gandini, scenár: Erik Gandini, kamera: Manuel Alberto Claro, Lukas Eisenhauer, hudba: Krister Linder, David Österberg, Johan Söderberg, hrajú: Silvio Berlusconi, Flavio Briatore, Fabio Calvi, Rick Canelli, Fabrizio Corona, Lele Mora a ďalší.

[ctext]

Komentáre

 1. nika hovorí:

  skvela bola scena ked sa ten mlady muz hadal so svojou mamou, ze za nim chodi na jeho rande :)

 2. Vladimír Kakaš hovorí:

  To bola naozaj vtipná scéna. Aj novinári na projekcii sa na nej pobavili.:-)

  1. nika hovorí:

   Noo.. polovicka z nich si isto predstavila, ze co by robili, keby sa to stalo im :D

 3. Vladimír Kakaš hovorí:

  To je možné.:-)