Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (4. 12. 2010)

Krátke hudobné tipy (4. 12. 2010)

| On 04, Dec 2010

Calexico – Carried to Dust

Calexico je americká indie-rocková skupina pomenovaná podľa mesta na hraniciach medzi Kaliforniou a Mexikom. V ich tvorbe počuť rôzne vplyvy od americana po alternatívne country, inšpirujú sa aj tradičnými latinskoamerickými žánrami (mariachi, cumbia, tex-mex) či post-rockom. Album Carried to Dust je hudobným výletom po americkom kontinente, začínajúc na juhu USA, cez Mexiko a smerujúc južnejšie, do exotickejších krajov. Bohaté nástrojové zastúpenie, hudobná nápaditosť a rad hostí (Iron&Wine, Tortoise) robia celú nahrávku náramne príťažlivou, a sviežou zároveň. (Calexico – Carried to Dust, Quarterstick Records, indie/americana/tex-mex, 2008)

Dorian Concept – When Planets Explode

Mladý Viedenčan Oliver Thomas Johnson je experimentátor s elektronikou. Ako 16-ročný začal skladať hudbu a improvizovať na klavíri. Umelecké meno si zvolil podľa obľúbenej hudobnej stupnice, ktorú používal pri svojich prvých skladateľských pokusoch. Zaujala ho elektronická hudba a pri komponovaní rád využíva „kúsky“ zo svojej zbierky syntetizátorov. Skladby na debutovom albume obsahujú prvky hip hopu, glitchu a vesmírneho noiseu. (Dorian Concept – When Planets Explode, Kindred Spirits, electronic/experimental, 2009)

Belleruche – Express

Z Veľkej Británie pochádza mnoho trip-hopových skupín, niekto by povedal, že príliš veľa a často sa opakujú. Belleruche určite nespadajú medzi tých, ktorí by niekoho kopírovali. Unikátny zvuk kapely stojí najmä na jedinečnom hlase speváčky Kathrin DeBoer, doplnenom Dj Modestom a gitaristom Ricky Fabulous. Express je druhým albumom britskej formácie a úspešne pokračujú tam, kde začínali. Hudobným základom je trip-hopový podklad, do ktorého DJ mieša nu-jazzové/soulové sample a funková gitara dotvára výsledný efekt pestrého zvuku. Veselá a nenáročná hudba, ktorá dokáže potešiť náročnejších aj menej náročných poslucháčov. (Belleruche – Express, Tru Thoughts, trip-hop/nu-jazz/funk/soul, 2008)

Moderat – Moderat

Moderat je kolaborácia medzi skupinou Modeselektor a hudobníkom Apparat-om. Obidve spája berlínsky pôvod a žánrovo príbuzná tvorba. Prvé EP vyšlo v roku 2002 a po dlhých siedmich rokoch plných tvorivých nezhôd a diskusií o tom, kam by sa ich spoločná tvorba mala uberať, vyšiel eponymný debutový album. Výsledkom je elektronika „na melancholickejšiu nôtu“, keďže k nej trio hudobníkov inklinuje v rámci vlastných albumov. Nahrávka je najviac ovplyvnená dubstepom a IDM, no nájdeme tu aj štipku ambientu a minimalu. (Moderat – Moderat, BPitch control, electronic/dubstep/IDM, 2009)