Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Vianočná koleda – poďme spolu lietať

Vianočná koleda – poďme spolu lietať

| On 03, Dec 2010

Vychádza na DVD 24.11.2010

Podľa niektorých reklám sa už od začiatku októbra pomaly blížia najkrajšie sviatky v roku. Počas Vianoc sa stretávajú rodiny, ktorých členovia sa v mnohých prípadoch nevideli aj niekoľko mesiacov, a rozdávajú si darčeky. Tie sú, samozrejme, určené predovšetkým deťom, ktoré ich častokrát považujú za hlavný symbol tohto obdobia. Dospelí skôr ocenia pokoj a pohodu. Nemusia ísť do práce a môžu sa venovať činnostiam, na ktoré nemajú počas celého roka čas. Všetci sú si k sebe milší, atmosféra sviatkov nás jednoducho pohltí. To však nie je prípad Ebenezera Scroogea, hlavného hrdinu tohto príbehu…

Je predvečer Štedrého dňa. V pracovni žiaria dve sviečky, ktorých mihotajúce svetlo osvetľuje tmavé priestory. Zároveň slúžia aj na ohriatie skrehnutých rúk. Za hlavným stolom sedí Scrooge a zapisuje údaje. Spolu s pomocníkom Cratchitom sa pomaly chystá domov. Vtom však vojde jeho synovec, ktorý mu zaželá veselé Vianoce. Akonáhle sa naňho (a zároveň na nás) zadíva jeho strýko, pochopíme, že tento človek nemá rád sviatky radosti a pokoja. Po príchode domov sa rozbehne sled udalostí, ktoré v starcovom živote spôsobia veľké zmeny. Najskôr k nemu zavíta duch jeho zosnulého priateľa a obchodného partnera Marleyho. Ten mu oznámi, že ho navštívia duchovia minulých, súčasných a budúcich Vianoc. Nechce, aby Scrooge dopadol ako on, a tak mu ponúka možnosť nápravy. Kto totiž počas svojho života nerobí dobré skutky, opovrhuje ostatnými a zmyslom jeho existencie sú iba peniaze, prežije večnosť ako úbohý duch priviazaný ťažkými reťazami.

Samotní duchovia pôsobia sympaticky, teda až na toho posledného… Nechcem vám však prezrádzať viac. Ten, kto nečítal skvelú literárnu predlohu z pera môjho obľúbeného autora Charlesa Dickensa, by prišiel o prekvapenie. Pre ostatných bude určite zaujímavé sledovať, ako sa s touto „látkou“ popasovali tvorcovia na čele s Robertom Zemeckisom (režisérom kinematografických skvostov, ako sú Návrat do budúcnosti či Forrest Gump). Musím povedať, že sa im to podarilo. Režisér, známy svojou záľubou v nových technológiách, opäť siahol po tzv. motion capturingu. Hercom nasadili množstvo čipov, ktoré zaznamenávali ich mimiku a gestikuláciu. Animátori potom upravovali ich vizáž podľa svojich predstáv a výsledkom je dokonalé spojenie hraného a animovaného filmu. Jim Carrey je výborný herec, pre ktorého bola táto úloha určite veľkou výzvou. A hoci je Ebenezer Scrooge starec s unaveným pohľadom, pod animovanou tvárou môžeme vidieť Jima. Áno, je tam. Jeho oči a predovšetkým ústa nemôžu zakryť ani animátori. A tak to je najlepšie. Hoci je vo filme prirodzene najvýraznejším prvkom, ani ostatní herci sa nenechali zahanbiť a hrajú najlepšie, ako vedia. Spomenúť však treba aj 3D technológiu, ktorú Zemeckis znova využíva. Nie však násilne alebo len „pre efekty“, ale premyslene. Všetko ešte podčiarkuje kvalitná hudba jeho „dvorného skladateľa“ Alana Silvestriho, ktorý patrí medzi mojich najobľúbenejších, a to už od čias spomínanej trilógie. Opäť sa teda potvrdzuje, že pri precíznom výbere overených mien na známom projekte vzniká film, s ktorým budú kritici aj diváci spokojní.

Konečný verdikt: 90%

Vianočná koleda je ideálne dielo pre navodenie pravej sviatočnej atmosféry. Spája klasické herectvo s modernými technológiami a vytvára zaujímavý divácky zážitok. Aj keď nemáte k dispozícii 3D okuliare, film si užijete.

Cieľová skupina:

Deti (nie však najmenšie, a to kvôli takmer hororovým scénam, ktoré sa v snímke občas objavia), dospelí s detskou dušou, ktorí majú radi rozprávky, a romantici.

Vianočná koleda (A Christmas Carol), rodinný film, USA, 2009, 97 min., réžia: Robert Zemeckis, scenár: Robert Zemeckis (námet podľa knihy Charlesa Dickensa), kamera: Robert Presley, hudba: Alan Silvestri, hrajú: Jim Carrey (Ebenezer Scrooge/duchovia minulých, súčasných a budúcich Vianoc), Gary Oldman (Bob Cratchit/Timothy Cratchit/Marley), Robin Wright Penn (Fan/Belle), Colin Firth (Fred), Bob Hoskins (pán Fezziwig/Starý Joe) a ďalší.

[ctext]