Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (27. 11. 2010)

Krátke hudobné tipy (27. 11. 2010)

| On 27, Nov 2010

WWW – Tanec Sekyr

WWW vznikli v 90-tych rokoch minulého storočia a stáli pri zrode českého hip hopu. Veľa vody pretieklo Vltavou, kým ich debutový album uzrel svetlo sveta. Neurobeat vyšiel v roku 2006 a po troch rokoch „wéčka“ pripravili Tanec Sekyr. Sami tvrdia, že sa nesnažili prekonať debut, ale začali „s čistým stolom“. Chladná „industriálna“ elektronika, hip hopové beaty, experimenty a v neposlednom rade texty plné slovných hračiek a Sifonov osobitý prejav. Prepracovanejšie a premyslenejšie ako debut, zároveň s obrovskou dávkou energie – presne to, čo vám spojenie tanca a sekier môže evokovať. (WWW – Tanec Sekyr, Bigg Boss, alternative/electronic/hip hop, 2009)

Michel Godard/Gavino Murgia – Deep

Michel Godard je francúzsky jazzový hudobník a hráč na tubu. Participuje na množstve projektov, okrem iného hráva aj s Gavino Murgias Megalitico, kde vzniká fúzia virtuózneho jazzu v spojení s etno prvkami. Práve s Murgiasom (soprán saxofón, spev) nahral projekt Deep. Netradičným spojením hlasu a dychových nástrojov vznikla atmosferická nahrávka, ktorá vie prekvapiť, vyčariť úsmev na tvári a v konečnom dôsledku aj obohatiť každého poslucháča. (Michel Godard/Gavino Murgia – Deep, Intuition, crossover jazz, 2007)

Madeleine Peyroux – Dreamland

Dreamland je debutovým albumom americkej speváčky a skladateľky Madeleine Peyroux. Pozostáva najmä z jazzových štandardov a cover verzií piesní známych interpretov (Édith Piaf). Obsahuje tiež vlastné kompozície, ako napríklad bluesovú skladbu Hey Sweet Man alebo veselšie Always a Use, ktoré sama zložila aj zahrala na gitare. Vďaka farbe svojho hlasu a speváckemu prejavu ju často prirovnávajú k Billie Holiday. Prvotinou Dreamland na seba výborne upozornila; ukázala, že vie spievať, skladať a hrať, to všetko s ľahkosťou a prirodzenosťou sebe vlastnou. (Madeleine Peyroux – Dreamland, Atlantic Records, jazz/blues/swing, 1996)

Kazety – Kazety

Debutový album českého tria Kazety vyšiel približne pred rokom. Je dôkazom, že aj z minimalistických prvkov sa dá vytvoriť niečo zaujímavé. Niečo, čo vám dá možno viac, ako do najmenšieho detailu a tónu prepracovaný album. Kazety na to idú z opačného konca – programujú bicie, hrajú sa s jednoduchými elektronickými zvukmi a melódiami, pričom texty sú často len opakovaním jednoduchých viet („jsem smutná, jsem veselá“). Hoci neprinášajú niečo úplne prevratné, čo by prevrátilo svet naruby, dôležitá je hojnosť emócií, ktoré môže poslucháč „z Kaziet“ čerpať. (Kazety – Kazety, X Production, alternative/indie/electronic, 2009)

Nitin Sawhney – London Undersound

Politicko-spoločensky angažovaná hudba sa v dnešnej dobe veľmi nenosí a pritom je tak veľmi potrebná. Britský producent s indickými koreňmi, Nitin Sawhney, má za sebou úspešnú kariéru, celú radu ocenení a okrem hudby sa zaujíma aj o film. Album London Undersound je výpoveďou o atmosfére vo Veľkej Británií po bombových útokoch a teroristických pokusoch v roku 2005. Svoju ruku k dielu priložili britskí, pakistanskí, španielski a indickí interpreti. Práve podobný mix národností nájdete v uliciach Londýna. Piesne, za ktorými netreba hľadať úsilie zviditeľniť sa, ale snahu interpretovať smútok, hnev a nepochopenie zo spomínaných udalostí. (Nitin Sawhney – London Undersound, Cooking Vinyl, electronica/jazz/world music/trip-hop, 2008)