Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Machete – mexický záhradník je späť

Machete – mexický záhradník je späť

| On 23, Nov 2010

V kinách od 11. novembra 2010

Možno máte ešte v pamäti (alebo aj nie) tri roky starý projekt dvojice režisérov Tarantino – Rodriguez s názvom Grindhouse. Boli to dva filmy štylizované do ultranásilného béčka, pri ktorom bol divák buď veľmi spokojný, alebo viac ako len znechutený. Tak či onak, nemožno im uprieť, že vytvorili kultovú poctu starým filmom, ktoré sa niesli presne v takomto duchu. Zaujímavosťou, či skôr nezvyčajným ťahom, bolo aplikovanie takzvaných „fake trailerov“, teda trailerov na neexistujúce filmy, ktoré sa v USA premietali pri dvojpredstavení. V dvoch minútach sa krvavo vybláznili režiséri ako Rob Zombie, Eli Roth či Edgar Wright. Jeden takýto trailer si spravil aj sám Robert Rodriguez, ktorý bol tesne pred jeho filmom Planet Terror a volal sa Machete. Opisoval osud drsného Mexičana, ktorého niekto podviedol a on sa rozhodol, že to nenechá len tak. Vtedy ešte nikto nevedel, že si raz vychutnáme tohto mexického mäsiara aj v dlhometrážnom filme.

Machete Cortez bol špičkový policajt v Mexiku, ale potom, čo ho takmer zabil drogový kráľ Torrez, stal sa z neho odpadlík, ktorý sa nelegálne dostal až za hranice Mexika, teda do USA. Tu si chce v anonymite nájsť nejaké podradné, ale relatívne slušné zamestnanie. Celý jeho plán mu prekazí istý Booth, ktorý tvrdí, že mu našiel prácu. Nie je to obyčajná prácička, musí totiž zastreliť senátora McLaughlina počas jeho príhovoru. Hneď mu je jasné, že niet cesty späť a jediným východiskom je akceptovanie ponuky. To ešte netuší, že je len súčasťou väčšieho plánu a Booth sa ho pokúsi zabiť tesne pred tým, ako Machete vystrelí na senátora. Náš hrdina vyviazne so zranením a pekelná cesta pomsty mu ukazuje priamy smer, pričom bude musieť čeliť aj neporazeným duchom minulosti.

Obsah filmu vyzerá na slušnú akčnú drámu o pomste, lenže opak je pravdou. Film nie je žiadnym psychologickým ponorom do osobnosti človeka, ktorému vezmú všetko. Všetko mu vzali len preto, aby si Rodriguez mohol užívať krvavé orgie a ak ste so svojím psychologickým profilom na tom podobne ako režisér, budete si to užívať. Na čele tohto až komiksovo ladeného násilia stojí nezameniteľná tvár Dannyho Treja, ktorý má jeden z najdrsnejších výrazov aké mohli mexicko-americké hranice poznať. Samozrejme, okrem týchto výhod sú tu aj husté hlášky a skutočne sympatické obsadenie. Nie je to len tým, že film je preplnený krivkami herečiek (Jessica Alba, Michelle Rodriguez či Lindsay Lohan), ale aj tým, že Steven Seagal a Robert De Niro sú postavení do pre nich nezvyčajnej polohy, záporných hrdinov. Je vidieť, že si tieto úlohy naozaj užívali.

Konečný verdikt: 85%

Machete je béčkovým guilty pleasure, ktorý ponúka štylizované a prehnané násilie bez takmer akýchkoľvek logických vodítok.

Cieľová skupina:

Diváci, ktorí majú viac ako len radi krvavé béčka a ulietavajú na filmoch pochybnej kvality.

Machete (Machete), akčný, USA, 2010, 105 min., réžia: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis, scenár:Robert Rodriguez, Álvaro Rodriguez, kamera: Jimmy Lindsey, hudba: Chingon, hrajú: Danny Trejo (Machete Cortez), Robert De Niro (senátor John McLauglin), Jessica Alba (Sartana Rivera), Steven Saegal (Torrez), Jeff Fahey (Michael Booth), Michelle Rodriguez (Luz), Lindsay Lohan (April Booth), Don Johnson (Von Jackson) a ďalší.

[ctext]

Komentáre

  1. Martin Pavelka hovorí:

    85% sa mi zdá príliš veľa na film “pochybnej kvality”.

  2. Dexter hovorí:

    V rámci žánru a ako dáky tribute ide o nadpriemerný počin (to máš však v recenzii). A ver tomu, že niektoré filmy pochybnej kvality si zaslúžia aj viac percent a ak človek nie zaujatý a je otvorený aj “chorej”, netradičnej zábave, tak si to dokonale užije :)

  3. Svojim sposobom je to skvely humor i ked nie komedia. Je to napadity beckovy film, ktory ma byt presne tym co je, jednoduchym oddychom a zabavou. A Grindhouse Auto zabijak sa mi zda podobne vtipne, za to Grindhouse Planeta Teroru uz nebolo ono (co malo byt vtipne sa stalo az gycovitym).