Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Odpočítavanie – mučím, mučíš, mučíme

Odpočítavanie – mučím, mučíš, mučíme

| On 22, Nov 2010

Vychádza na DVD 15.11.2010

Teroristi sa v poslednom období objavujú v scenároch filmov často. Predovšetkým po 11. septembri 2001 sú témou, ktorá v spoločnosti rezonuje. A to si tvorcovia veľmi dobre uvedomujú. Čo sa týka žánrového zaradenia snímok, mnohokrát ide o akčné diela s množstvom výbuchov a hrdinskou záchranou sveta (alebo aspoň jeho časti). Iným typom sú zložitejšie psychologické príbehy, vykresľujúce jednotlivé postavy ako obyčajné ľudské bytosti, ktoré sa len snažia prežiť. Tomu podriaďujú prakticky všetko. Iste, u niektorých prevládajú morálne postoje a uznávanie konvencií o ľudských právach, no podľa iných je mučenie tým „pravým“ nástrojom na dosiahnutie cieľa.

Volám sa Steven Arthur Younger. Som americký občan.“ Týmito vetami sa začína príbeh, ktorého koniec ešte ani zďaleka nevieme predvídať. Bude to happyend alebo zo sveta napokon zostanú len trosky? Pán Younger totiž v troch amerických mestách umiestnil jadrové bomby, ktoré vybuchnú v priebehu niekoľkých dní. Kým sa k videozáznamu dostanú špecialisti z protiteroristickej jednotky FBI v Los Angeles, zostáva už len 72 hodín. Výhodou je, že Youngera už máme. Nevýhodou, že nič nepovie. V takom prípade potrebujeme odborníka, ktorý by z neho dostal potrebné informácie. Ním je Henry Humphries, známy pod prezývkou „H“. Pomocný vyšetrovateľ, ktorého metódy sú „neštandardné“, sa pridáva ku skupine, vedenej agentkou Helen Brodyovou. Po vstupe do vyšetrovacej miestnosti sa tak môže začať hra na dobrého a zlého policajta…

Po jej skončení už nebude nič také, ako bolo predtým. Naozaj. Neľudské vyšetrovacie praktiky ovplyvnia každého, najmä ak ich vníma veľmi citlivo. To je aj prípad agentky Brodyovej, ktorú stvárňuje Carrie-Anne Moss. Ona je tá, ktorá odmieta podobné zaobchádzanie a nesúhlasí s porušovaním Ženevských konvencií. Snaží sa k väzňovi pristupovať pokojne, aby ho zbytočne nevystrašila. Zároveň chce od neho získať názvy miest, kde sa bomby nachádzajú. Presne opačný postoj má „H“, v podaní skvelého Samuela L. Jacksona. Mace Windu z Hviezdnych vojen vymenil svoj fialový svetelný meč za iné nástroje. S ich pomocou chce síce dosiahnuť to, čo agentka, no rýchlejšie. Násilie je však dvojsečnou zbraňou…

Film Odpočítavanie spadá do žánrovej charakteristiky psychologického trileru. Sledujeme vnútorné pochody hlavných predstaviteľov, ich spôsob uvažovania. Terorista Younger, ktorého hrá Michael Sheen, pôsobí na nás niekedy až „schizofrenicky“. Na jednej strane vieme, čo urobil, nenávidíme ho za to. No na druhej ho v istej chvíli aj ľutujeme, pretože musí znášať kruté zaobchádzanie. V stávke sú však milióny životov a milé slovo v jeho prípade akosi nepomáha. Napokon zostáva už len slovo agentky Brodyovej proti slovu vyšetrovateľa „H“. Na ktorú stranu sa prikloníte vy?

Konečný verdikt: 90%

Jednoduché kulisy, silná ústredná trojica hercov, premyslená kamera a nenásilná hudba (keď už nie „H“, tak aspoň ona) robia z tohto filmu zaujímavú sondu do ľudskej duše. Odkrýva predovšetkým to zlé, čo charakterizuje ľudstvo, no nezabúda ani na to dobré.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia trilerov so zaujímavou zápletkou si určite prídu na svoje, ale ak hľadáte najmä akciu a výbuchy, poobzerajte sa po inej snímke.

Odpočítavanie (Unthinkable), triler, USA, 2010, 97 min., réžia: Gregor Jordan, scenár: Peter Woodward, kamera: Oliver Stapleton, hudba: Graeme Revell, hrajú: Samuel L. Jackson (Henry Herald „H“ Humphries), Carrie-Anne Moss (Helen Brody), Michael Sheen (Steven Arthur Younger), Stephen Root (Charlie Thompson), Lora Kojovic (Rina Humphries) a ďalší.

[ctext]