Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

IFF Bratislava 2010 – deň druhý

IFF Bratislava 2010 – deň druhý

| On 19, Nov 2010

Medzinárodný filmový festival Bratislava – sobota, deň č. 2

Nasledujúci deň pokračoval maratón filmov. Víkend – nevíkend, ale kultúrna povinnosť volala, a tak som sa do pol dvanástej musela zobudiť, aby som nepremeškala hneď prvú projekciu. V takúto “rannú” hodinu bolo kino prekvapivo plné, no ja som sa naučila z predchádzajúceho dňa, že si lístky treba kupovať skôr. S pocitom, že idem konečne na film, ktorý som si dobrovoľne vybrala, som vstúpila do kinosály.

Dokumentom Zo zákulisia krízy (USA) sa začal môj prevažne audiovizuálny deň. Režisér Charles Ferguson sa pokúsil priblížiť divákom začiatok, priebeh a výsledok finančnej katastrofy z roku 2008. Rozprávačom príbehu je Matt Damon. Množstvo výpovedí, mien a faktov pôsobili na začiatku mätúco, neskôr sa však všetko vyjasnilo. Pomocou rozhovorov sa dozvedáme aj zákulisné udalosti, ktorými si vytvárame názor takmer identický s režisérovým. Akoby nám našepkával, kto patrí medzi dobrých a kto medzi zlých. Až nápadne ukazuje prstom na ľudí, ktorí túto ťažkú situáciu spôsobili. Tento pocit zvýrazňuje skoro až neskutočnými číslami, pri ktorých počuť v obecenstve polohlasné „Preboha!“. Čísla totiž prezrádzajú majetok tých “zlých”, nadobudnutý po a pred krízou. Americký projekt považujem za veľmi odvážny a náučný zároveň. Myslím si, že podobné udalosti by mali zaujímať ľudí, ktorých sa akýmkoľvek spôsobom dotkli. V tomto prípade celý svet.

Po malej obednej pauze nasledoval film zo sekcie súťažných dokumentov El Sicario, Room 164 (IT, FR). Hlavnou postavou a rozprávačom zároveň je muž so zahalenou tvárou. Všetko sa odohráva v izbe č.164, miesto v tomto prípade nie je dôležité. To, čím sa má divák zaoberať je príbeh so stopercentnou autenticitou. Zamaskovaný rozpráva o posledných dvadsiatich rokoch svojho života. Bývalý člen narkomafie dopodrobna opisuje nielen ako sa medzi nebezpečnými ľuďmi ocitol, ale aj únosy, vraždy a mučenia spáchané svojou rukou, pričom výklad dopĺňa kresbami. V centre pozornosti sa objavuje taktiež korupcia miestnej mexickej polície. Je veľmi ťažké upútať diváka monológom na 80 minút pri akejkoľvek závažnej téme. Musím sa priznať, že ani tento taliansky pokus nebol tak emočne silný, aby o moju pozornosť neprišiel. Zaujímavejšia je však iná rovina, a to konečná premena hlavného hrdinu. Začiatok kariéry je preňho zaujímavý z finančného hľadiska, po dlhom čase sa napriek všetkému luxusu vzoprie svojmu osudu a odíde z pochybnej spoločnosti. Toto rozhodnutie má dopad na zvyšok jeho utečeneckého života. Autor štúdie, Gianfranco Rosi, okrem šokujúcich faktov ponúka aj pohľad človeka, ktorý si vyskúšal život v nečistom luxuse a dobrovoľne sa ho vzdal aj napriek nebezpečným dôsledkom.

Deň zakončil nový Jan Švankmajer s dielom Prežiť svoj život (Teória a prax). Predstavil ho osobne spolu so Zuzanou Kronerovou, jednou z herečiek filmu. Ako nám povedal samotný režisér, túžil nakrútiť film, v ktorom sa prelína realita so snom. Okrem hlavných zložiek nechýba všadeprítomný humor a otázky sexuality, ako sme si už u Švankmajera zvykli. Príbeh prepletený zábavnou formou filozofie neustále skúša hranice divákovej predstavivosti. Neostáva nám tak nič iné, ako vypustiť svoju racionálnu časť a nechať sa pobaviť ilúziou reality.

Poučená a pobavená z každej strany som s pokojom v duši mohla opustiť megalomanský Aupark, čo bol koniec ďalšieho presedeného dňa.

[ctext] [c foto="www.iffbratislava.sk"]