Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

The Girl With The Dragon Tattoo alebo Muži, ktorí nenávidia ženy

The Girl With The Dragon Tattoo alebo Muži, ktorí nenávidia ženy

| On 14, Nov 2010

Niels Arden Oplev pretavil kriminálny román švédskeho spisovateľa Stiega Larssona – Muži, ktorí nenávidia ženy (prvú časť trilógie Millenium) do filmovej podoby kriminálneho trileru Dievča s dračím tetovaním.

Obvinený novinár Mikael (Kalle) Blomkvist má nastúpiť na výkon trestu do väznice. Na jeho počítač je napojená asociatívna hackerka Lisbeth Salanderová. Spojenie medzi týmto dianím v Štokholme a nedoriešeným zmiznutím Harriet Vangerovej na Hedeby, kam si bohatý Henrik Vanger (zakladateľ rodinného koncernu) pozýva Blomkvista, aby objasnil stratu mladej ženy, tvorí v materiálnej podobe most; v nehmotnej forme to je znepokojujúca záhada i morálna snaha odhaliť vraha plynúca zo spomienky z detstva. Henrik podozrieva jedného z členov mnohopočetnej rodiny. Dejová línia smeruje pozvoľne k rozuzleniu prípadu.
Film zohľadňuje psychologický, sociálno-kritický a spoločensko-politický aspekt súčasnej doby. V surovosti, zvrátenosti, explicitnom násilí Švédska sa zrodí zblíženie medzi Blomkvistom dychtiacim po pravde a inteligentnou Lisbeth (túto postavu si znamenite zahrala Noomi Rapace), ktorú si Kalle prizve na pomoc. Punková outsiderka má za sebou ťažké detstvo kvôli otcovi a za sexuálne vydieranie sa nezvyčajne krutým spôsobom pomstí svojmu opatrovníkovi. Ústredný motív pátrania po Harriet zastiera spleť implicitných odkazov na detektívny žáner ako taký či poukazovanie na feministický námet.

Dramatické napätie vo filme je zvýraznené znepokojujúcou hudbou. Tenziu podčiarkuje i mysteriózna virtuozita filmového prostredia a postupné odhaľovanie skutočnosti. V mraze a chlade Škandinávie, ktorý štipľavo preniká cez plátno či obrazovku k divákovi sa ostentatívne ukazuje feministický zámer, ktorý je zrejmý i z názvu filmu. Takisto sa dá tento príbeh vnímať ako sonda do duše človeka na periférii spoločnosti. Jemne môže dojem uveriteľnosti príbehu v recipientovi pokaziť citové vzplanutie medzi protikladnými charaktermi hlavných hrdinov. Výčitkou môže ešte byť záver filmu a jeho prílišne uzavretá výpoveď. V celku som si však ani neuvedomila, že film trval takmer dve a pol hodiny. Stretáva sa tu technický pokrok (internetové pripojenie na takmer vyľudnenom mieste, nedostatky analógovej fotografie  vylepšované v programoch, za účelom získania ďalšej súčiastky do skladačky puzzle) so samotou človeka exponovaného do severskej atmosféry.

Män som hatar kvinnor – The Girl with the Dragon Tattoo. Thriller, krimi. Švédsko/Dánsko/Nemecko/Nórsko, 2009, 152 min (SE: 180 min). Réžia: Niels Arden Oplev. Hrajú: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Björn Granath, Annika Hallin, Michalis Koutsogiannakis, Peter Andersson, Peter Haber, Sven-Bertil Taube, Ingvar Hirdwall, Tomas Köhler, Sofia Ledarp.

Komentáre

  1. waspie hovorí:

    na kedy je naplanovana 2.cast? Viem ze v 2011 bude premiera americkeho remakeu,ktory reziruje Fincher.Na tento remake sa velmi tesim ale takisto by som si rada pozrela dalsie casti.Niekde som totizto pocula ze natacali vsetky tri casti naraz?! neviete?