Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Víkend na Bibliotéke 2010

Víkend na Bibliotéke 2010

| On 11, Nov 2010

V bratislavskej Inchebe sa od 4. do 7. novembra konal už osemnásty ročník knižného veľtrhu Bibliotéka. Verejné čítačky, diskusie so slovenskými a zahraničnými hosťami, prezentácie nových vydavateľstiev a publikácií, výstavy umeleckých diel, tvorivé dielne pre deti aj dospelých, veľtržné kino, literárna kaviareň a mnoho ďalších, ale najmä veľa veľa kníh.

Podujatie sa začalo už vo štvrtok v dopoludňajších hodinách otvorením výstavných priestorov a paralelne na štyroch pódiách prebiehali počas celej akcie prezentácie, výstavy a diskusie. Ľudia prichádzali pochopiteľne v najväčšom počte v popoludňajších hodinách, no cez víkend bola návštevnosť vyššia už od rána a na večer sa doslova nedalo v niektorých uličkách hýbať. Výstava tvorila pomyselné mestečko a jednotlivé priechody medzi stánkami niesli názvy ulíc slávnych osobností literárneho či spoločenské života na našom území. Spomeniem len pár príkladov: ulička Júliusa Satinského, Námestie sv. Alžbety, ulička Komenského alebo ulička Vojtecha Zamarovského.

Bibliotéka je síce knižný veľtrh, ale literatúra sa dotýka aj iných oblastí kultúry. Na pódiu Slovenského rozhlasu sa stretli teatrológovia Milan Polák a Anton Kret s herečkou Marínou Kráľovičovou. Hlavnou témou bolo predstavenie knihy Divadlo – Jeho cesta dejinami, rozprávalo sa o dejinách svetového i slovenského divadla, až sa diskutujúci dostali k prítomnosti a pomerne kriticky sa vyjadrili k súčasnému stavu na Slovensku. V nedeľu prezentoval na rovnakom pódiu svoju knihu Beatnici literárny vedec a prekladateľ Marián Andričík. Zaujímavé bolo porovnanie rovnakých básní v slovenskom a českom preklade, tiež opis podstaty beatnickej poézie a ako to bolo kedysi v Amerike, keď recitovanie sprevádzala džezová hudba.

Priestor na predstavenie vlastnej tvorby dostali mnohí autori, z pestrej ponuky naprieč mnohými žánrami si každý mohol vybrať podľa vlastného vkusu. Okrem beletrie nechýbala ani vážnejšia literatúra, Ústav pamäti národa aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV predstavili svoje nové tituly. Blogerov prišiel zastúpiť Jozef Mikloško s knihou Ako som bol bloger (prísne tajné – 71 blogov za 71 rokov) a mnohých potešilo predstavenie projektu Rajknih.sk, internetového obchodu s elektronickými knihami – ebookmi. Dobrý nápad v podobe BookFan o vytvorení knižnej siete spojenej s Facebookom, kde si môžete pridávať vlastné a sledovať čítané diela priateľov, prezentoval jeho zakladateľ Michal Juhás.

Bibliotéka vyvrátila pochyby o tom, že o knihy nie je záujem, prípadne im hrozí zánik. V stánkoch pri pokladniach stáli zástupy od najmladších po najstarších s vytúženými titulmi v rukách a zdá sa, že hlavný cieľ podujatia bol splnený. Avšak menšia pozornosť sa ušla sprievodnému programu, ktorý ľudí očividne až tak veľmi nezaujímal. Naskytá sa otázka, či naozaj všetkých prilákali len akciové ceny kníh alebo organizátori nepripravili dostatočne príťažlivé diskusie a prezentácie. Možno by prospela väčšia rôznorodosť, keby v budúcnosti usporiadatelia zaradili okrem literatúry, filmu a výstav výtvarného umenia aj hudobné vystúpenie na spestrenie. Určite by to pomohlo a nemuseli by sa hanbiť pred hosťami za prázdne stoličky v hľadisku.