Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Seminár slovenského filmu 2010

| On 09, Nov 2010

Seminár slovenského filmu 2010 – Filmové adaptácie literárnych diel

Dátum konania: 22. – 26. november 2010

Miesto konania: Filmový klub Nitra/Aula UKF, Univerzitný tvorivý ateliér/Študentský domov UKF Nitra, Music a Cafe/OC Cen­tro Nitra.

Web: www.ssf.sk, www.arteria.sk

Seminár slovenského filmu sa pre Nitru stáva už tradíciou. Občianske združenie Artéria sa aj tento rok postaralo o pokračovanie tohto úspešného projektu. Filmovým fanúšikom prináša tituly domácej kinematografie rôznych období. Podujatie je navyše obohatené sprievodnými akciami, ktoré približujú divákovi slovenský film zo strany odborníkov či tvorcov. Seminár počas minulých ročníkov poctili svojou návštevou osobnosti ako Dušan Hanák či dokumentarista Peter Krištúfek.

Nosnou témou tohto ročníka je filmová adaptácia literárnych diel. Divák tak bude môcť vzhliadnuť tituly ako: Varúj..! režiséra Martina Friča (podľa literárnej predlohy Ivana Stodolu Bačova žena), Sladké hry minulého leta režiséra Juraja Herza (podľa poviedky Muška francúzskeho spisovateľa Guy de Maupassanta), či Sladký čas Kalimagdory režiséra Leopolda Laholu (predlohou bol román Jana Weissa Spáč ve zvěrokruhu).

Seminár poctia svojou návštevou režisér Eduard Grečner (Nylónový mesiac), režisér Peter Hledík (Tretí šarkan), či scenárista a producent Marián Urban (Rivers of Babylon). Pohľad tvorcov a diskusia s nimi otvára ďalší rozmer vnímania filmového umenia.

Sprievodný program svojou kvalitou nezaostáva. Aj tento rok bude odpremietaná novinka zo sveta slovenského dokumentu, ktorý sa svojimi dielami stáva pýchou národnej kinematografie. Tvorcovia Erik Baláž a Róbert Rajchl uvedú svoj film Strážca divočiny, ktorý vypovedá o kráse a vzácnosti slovenskej prírody. Krízou rodiny sa zaoberá stredometrážny film Ďakujem dobre režiséra Mátyása Priklera. Kvalitu tohto snímku dokladajú pozitívne ohlasy kritiky a viaceré ocenenia.

Napriek tomu, že sa podujatie zameriava na filmové umenie, nezabúda ani na iné druhy. Súčasťou sprievodného programu je vystúpenie slovenských hudobných formácii Sandále a Back to Basics, či výtvarný exkurz do filmového umenia v podobe výstavy plagátov prezentovaných titulov.

Samotný názov podujatia “Seminár slovenského filmu“ prezrádza, že nepôjde len o pozeranie filmov. Vedecké kolokvium s odborníkmi na slovenský film (spomeňme mená ako doc. Martin Ciel, doc. Jelena Paštéková či prof. Tibor Žilka) je platformou pre hlbšiu odbornú reflexiu slovenskej kinematografie. Pred každou projekciou prebehne lektorský úvod, ktorý prinesie zaujímavosti a poučenie o premietanom titule.

Seminár slovenského filmu organizačne pripravilo OZ Artéria s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Hlavnými partnermi projektu sú Slovenský filmový ústav, Univerzita Konštantína Filozofa Nitra a partnermi Ústav literárnej a umeleckej komunikácie UKF Nitra, NISYS, Univerzitný tvorivý ateliér pri UKF, Music A Café Nitra. Hlavným mediálnym partnerom sa stala Central TV. Mediálne projekt podporili Rádio_Devín, Rádio_FM, Rádio.Max, Vlna, Občas nečas, Pardon, kinema.sk, moviemania.sk a Veolia.