Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (8. 11. 2010)

Krátke hudobné tipy (8. 11. 2010)

| On 08, Nov 2010

Raul Midón – Synthesis

Americký pesničkár Raul Midón sa nenarodil slepý, ale o zrak prišiel v inkubátore, kde nemal dostatočnú ochranu očí. Strata videnia mu však nezabránila, aby sa prejavil ako nadaný muzikant. S obľubou vystupuje sám, s gitarou v ruke doprevádza vlastný spev a zvláštna je jeho schopnosť ústami napodobniť zvuk trúbky. Album Synthesis je výpoveďou človeka, ktorý sa na veci „pozerá“ odlišne, keď spieva „nobody gets to see with my eyes“ veríte mu každé slovo. Zmyselne spája pop s jazzom, blues, R&B, folkom a výsledkom sú úprimné a čisté piesne, ktoré budete mať chuť počúvať znova a znova. (Raul Midón – Synthesis, Universal Decca, alternative/pop/soul, 2009)

Nosaj Thing – Drift

Wonky je mladý a u nás pomerne neznámy štýl. Kombinuje prvky dubstepu, grimeu, hip hopu a vytvára organickú, bublajúcu zmes zlomených beatov, elektroniky a zvukových efektov. Nosaj Thing (vlastným menom Jason Chung) vytvára hudbu, ktorá miestami rozpaľuje, miestami mrazí. Piesne sú nápadité a Jason nepotrebuje komplikované postupy, aby vytvoril atmosférickú a harmonickú skladbu. (Nosaj Thing – Drift, Alpha Pup, 2009)

Beirut – The Flying Club Cup

Kombinácia východoeurópskeho a balkánskeho folku so západnou pop music môže na prvý pohľad vyznieť ako zle zvolený mix niečoho spolu nesúvisiaceho, avšak v rukách šikovných muzikantov sa z týchto ingrediencií rodí zaujímavá world music. Americká skupina Beirut postupne mapuje národnú hudbu rôznych krajín sveta a následne do toho mieša vlastné nápady, čím vznikajú zaujímavé piesne. Kým prvý album bol zmeskou skladieb o rozličných miestach v Európe (jedna nazvaná Bratislava), druhý sa zameriava na Francúzsko s cieľom evokovať jednotlivé mestá. Výnimku tvorí len mexické Guyamas. Príjemný hlas speváka a dychovkové tempo sprostredkujú poslucháčovi skvelý zážitok. (Beirut – The Flying Club Cup, 4AD, world music, 2007)

iLiKETRAiNS – Elegies to Lessons Learnt

Britská štvorica muzikantov z Leedsu má okrem vlakov rada aj dômyselne vystavané post-rockové kompozície. Debutový album rovnako ako predchádzajúce EP mapuje históriu a jednotlivé piesne hovoria o rozličných dejinných aférach. Veľký londýnsky oheň z roku 1666 alebo Salemský súd čarodejníc a mnoho ďalších pozoruhodných prípadov, na ktoré by sa nemalo zabúdať ožívajú v textoch anglických interpretov. Na vyrozprávanie týchto skutočných udalostí si nemohli zvoliť lepší štýl, hudobnou gradáciou sa napätie v deji stupňuje, nastáva vyvrcholenie a všetko pomaly doznieva. So zvukom gitár pracujú naozaj šikovne, nepotrebujú žiadnu elektroniku a stále sú zaujímavý. (iLiKETRAiNS – Elegies to Lessons Learnt, Beggars Banquet, post-rock, 2007)

Ladyhawke – Ladyhawke

Phillipa Brown je 31-ročná hudobníčka pochádzajúca z Nového Zélandu. Rada sa oblieka do chlapčenských vecí (nohavice, mikiny) a rada hráva počítačové hry. Pseudonym si vybrala podľa filmu v ktorom hrá Michelle Pfeiffer. Debutový album je výbornou kombináciou electropopu a indie rocku. Na rozdiel od napr. La Roux, Ladyhawke zvukovo smeruje k 80.-tym rokom. Tak trochu retro, ktoré nie je nudné a zaprášené, ale prekypuje energiou súčasnosti. (Ladyhawke – Ladyhawke, Modular, 2008)

[ctext]