Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Perun, Hrom bezbožných abo Pogrom Slávia – Sex, Punk a História s mytológiou

Perun, Hrom bezbožných abo Pogrom Slávia – Sex, Punk a História s mytológiou

| On 07, Nov 2010

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Partner Vás pozve na divadelné predstavenie. Keď sa stretnete, namiesto obleku má na sebe roztrhané rifle a tričko so smrtkou, vaše kroky nečakane smerujú do krčmy. Tam sledujete popíjajúcich a fajčiacich hercov, ktorí predvádzajú s bábkami necenzurované sexuálne obrazy…

Underground nie je len znakom hudobnej scény. Aj v divadle sú ľudia, pre ktorých je príznačný kult nezávislosti. Dezorzovo lútkové divadlo oslovuje špeciálnu divácku skupinu – skupinu mladých ľudí. Počas svojich predstavení fajčia, pijú pivo a dokonca vyzývajú ostatných, aby sa uvoľnili a robili to isté (často hrajú v krčmách). Jednoducho typ mladíkov, ktorí sa rozhodli nerešpektovať patetickosť divadla. Ich cieľom je šokovať, byť iní, no hlavne, byť čo najbližšie divákom.

„Perun, Hrom bezbožných abo Pogrom Slávia – bábková komédia zo života dávnych pohanských bohov a bájnych slovanských superhrdinov, krutá satira súčasných etnických a náboženských konfliktov,  schopná konkurovať ktorýmkoľvek večerným správam. Pikantnú a provokatívnu hru plnú dobrodružstva a exotiky, akcie aj erotiky podľa starobylých manuskriptov napísal Aladár Hrča.“

Príbeh nie je až tak zaujímavý ako forma jeho prevedenia. Občas budete mať pocit, že herci ani žiadny scenár nikdy nevideli a len sa prekrikujú a hrajú sa (podobne ako keď deti improvizujú s hračkami).  Na scéne sledujeme kráľa Slávov, mongolského pomocníka Džingischasa, boha Perúna, ale tiež jeho partnerku Morenu… Na pozadí filmovej techniky a v rytme punku, ktorý špeciálne zložil Revo zo Zóny A, máme možnosť počas príbehu sledovať divoký sex, pri ktorom bábky odhaľujú aj svoje prirodzenia. Jednoducho pohľad na našu históriu a mytológiu v novom (špecifickom) svetle.

Na záver by som zopakoval známy výrok – lepšie raz vidieť, než stokrát počuť. Ak budete mať príležitosť vidieť nejaké ich predstavenie, nenechajte si ujsť „smrť“ tradičného bábkového divadla v priamom prenose.

Aladár Hrča: Perun, Hrom bezbožných abo Pogrom Slávia. Dramaturgista: Vilo Santanelli, best boy: Julius von Fontana, musica: Revo (Zóna A), texty piesní: Agda Bavi Pain, projekcie: STEF und Feri Banana, scenografista: VON DUBRAVAY, plagatista: P.B. Czerghow, principal: Gejza Dezorz. Hrajú: Alexander Maďar, Majo Mitaš, Kamil Kollárik, Andrej Kováč.

[ctext] [c foto=dezolutky.com]