Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Deerhunter – Halcyon Digest

Deerhunter – Halcyon Digest

| On 05, Nov 2010

Po dvoch rokoch od vydania posledného spoločného počinu prichádza formácia z Atlanty s novým albumom. Členovia ukončili pauzu, ktorú si dali na oddych a realizáciu vlastných sólových projektov a začali intenzívne koncertovať. Neskôr sa opäť utiahli do štúdia, kde nahrali Halcyon Digest.

Deerhunter založili spevák Bradford Cox a bubeník Moses Archuleta v roku 2001. Americká štvorčlenná skupina popísala kedysi svoju hudbu ako ambientný punk, no odvtedy zložili veľa piesní, veľa vystupovali a tiež zreli ako muzikanti, čím sa menilo ich žánrové smerovanie. Vo svojej tvorbe spájajú art rock, shoegaze, dream pop, punk a garage. Najmä o spevákovi je známe, že texty skladieb si dopredu nepíše a spieva, čo ho napadá. Na najnovšom albume znejú texty ako asociácie myšlienok plynúcich priestorom, avšak zdanlivá psychedelickosť je zámerná a postupne sa poslucháčovi odhaľujú na prvý pohľad neviditeľné myšlienky. V preklade znamená Halcyon Digest pokojnú či blaženú zbierku. Presne to vystihuje obsah jednotlivých piesní, ktoré majú symbolizovať spomienky, ale aj vymyslené príbehy. Líder skupiny Bradford Cox uvádza, že sa snažili opísať spôsob, akým si ukladáme a triedime spomienky tak, aby boli pre nás stráviteľné a zapamätateľné. Niečo z nich vynecháme, niečo prikrášlime, iné zmeníme, nie vždy majú teda blízko k realite.

Úvodná Earthquake nielen evokuje zemetrasenie, ale plynulým prechodom v pieseň je atmosféra dotváraná zvonivým zvukom gitár, ktoré znejú takmer ako trasúci sa nábytok, sklo, taniere. Po baladickej Sailing, sprevádzanej len elektrickou gitarou a podfarbenou ambientnými plochami, uzatvára prvú polovicu shoegazeová Desire Lines. V tej druhej si vypočujeme schizofrenickú Basement Scene alebo ubolenú Helicopter. Na spev používajú rôzne efekty a prekrývanie viacerých zvukových vrstiev budí v poslucháčovi dojem zastretého hlasu, ako keby niekto pri ňom stál a šepkal mu slová do ucha. Na niekoľkých miestach albumu cítiť retro nálady a závany garage rocku, napríklad v príznačnej Revival alebo Fountain Stairs. Pre Deerhunter netypický saxofón znie počas celej rock’n'rollovej Coronado. Cox priznal, že sa k tomu nechal inšpirovať počúvaním bonusových skladieb k Exile on Main St.(1972) od Rolling Stones, ktoré kapela tento rok vydala. Záverečnú He Would Have Laughed nahral spevák sám a je venovaná nedávno zosnulému garage rockovému muzikantovi Jay Reatardovi, ktorý sa predávkoval kokaínom.

Konečný verdikt: 95%

Halcyon Digest je naozaj rozmanitá zbierka spomienok pretavených do jednotlivých piesní. Veľký dôraz kladú muzikanti na intímnosť, pričom sa snažia čo najlepšie vystihnúť a podať vlastné pocity skrze hudbu. Aj keď sa vyjadrujú abstraktne a metaforicky, pri pozornom počúvaní sa človeku odkrýva skrytý význam veršov a zmysel myšlienok. V zástupe novodobých poetov patria Deerhunter určite na prvé priečky.

Cieľová skupina:

Povinnosť pre fanúšikov skupiny Deerhunter, ak vás album Microcastle zaujal, Halcyon Digest je viac ako súce pokračovanie; rozmanitá nahrávka plná retrospektívnych náznakov; pre všetkých, ktorí majú radi avantgardné básne v sprievode zaujímavej muziky.

Deerhunter – Halcyon Digest (4AD, 2010)

[ctext]