Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 22, 2018

Scroll to top

Top

Ako vycvičiť draka – alebo návod, ako preletieť nad dračím hniezdom

Ako vycvičiť draka – alebo návod, ako preletieť nad dračím hniezdom

| On 03, Nov 2010

Vychádza na DVD 03.11.2010

Už v roku 1998 nám štúdio DreamWorks Animation ukázalo filmom Mravec Z, že o kvalitné animované filmy spod ich krídiel nebude núdza. Aj napriek niekoľkým slabším pokusom v podobe pokračovaní úspešných filmov, napr. Shrek Tretí, sme ochotní sa púšťať do ich ďalších dobrodružstiev, ktoré pre nás pripravia. Teraz sa môžeme tešiť na DVD s filmom z ich produkcie, Ako vycvičiť draka.

Štikút je mladý Viking, ktorý sa od svojich súkmeňovcov odlišuje viac ako dosť. Zatiaľ, čo všetci z jeho rodného ostrova sú mocní, presvalení (podaktorí len dobre živení) a odvážni bojovníci, tak Štikút je chudý a relatívne slabý. Na druhej strane, je dosť invenčný a  vymýšľa rôzne mechanizmy, ktoré ale pôsobia naňho i okolie dosť deštruktívne. Štikút a všetci Vikingovia na ostrove sa živia jednou zaujímavou a pre bežného človeka nezvyčajnou činnosťou, lovením drakov. Títo draci sú pre nich škodcovia, ktorí im strpčujú život kradnutím oviec. Je tu však jeden drak, ktorý je najnebezpečnejší zo všetkých, ktorého sa ešte nikomu nepodarilo uloviť, tzv. Nočný bes. Pri jednom útoku drakov sa práve Štikútovi podarí svojim obrovským bolasom trafiť túto “hrôzostrašnú” príšeru. Nie je si ale istý ďalším osudom a pokračuje po stopách jeho pádu. Keď zistí, že drak je zviazaný a zranený, pričom doraziť ho by bolo úplne jednoduchá záležitosť, počúvne svoje srdce a pustí ho. Tento čin je začiatkom dlhého a krásneho priateľstva medzi človekom a drakom.

Už z poslednej vety môžete šípiť, že pôjde o sentimentálnu moralitku určenú pre najmenšieho diváka, aby sa naučil vážiť si hodnoty priateľstva. Príbeh je vystavaný na mnohých predvídateľných situáciach a po približne hodine budete mať pocit, že presne viete, ako všetko skončí. Práve tieto, na prvý pohľad negatívne skutočnosti dávajú tomuto filmu neopakovateľné čaro. Sú to otrepané prvky umne zmiešané do jedného celku, ktoré robia z tohto kúsku veľmi zaujímavý a miestami originálny počin. U mladšieho diváka rozhodne zavážia rozprávkové, milé a mravoučné motívy, u tých postarších veľká dávka nostalgie a zopár vtípkov.

Animačne je film na veľmi dobrej úrovni. V podstate, ak sa v dnešnej dobe jedná o drahý animovaný projekt, je vylúčené odfláknuť animáciu. Úsilie vyhýbať sa ostrým tvarom a všetky predmety či tváre zaguľacovať je snahou vytvoriť detsky prijateľný film s pozitívnym vyznením.

Konečný verdikt: 75%

Detská rozprávka, ktorá niekoľkými vtipmi zasiahne aj dospelého jedinca, spájajúca do seba množstvo klišé prvkov je najlepší dračí fantasy film za posledné obdobie a rozhodne stojí za pozornosť (a to aj vtedy, ak sa nemusíte starať o vlastné ratolesti).

Cieľová skupina:

Film je určený ako plnohodnotná rodinná zábava, na ktorej sa pobaví a odreaguje každý člen famílie.

Ako vycvičiť draka (How to Train Your Dragon), animovaná rodinná komédia, USA, 2010, 98 min., réžia: Dean DeBlois, Chris Sanders, scenár: William Davies, Dean DeBlois, Chris Sanders, Cressida Cowell (knižná predloha), hudba: John Powell, hrajú: Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill.