Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – Spartacus: Blood and Sand

Kedy na mňa príde rad? – Spartacus: Blood and Sand

| On 02, Nov 2010

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme seriál Spartacus: Blood and Sand.

Postavu Spartaca rozhodne nie je nutné nijako zvlášť predstavovať. Všetci vedia, že to bol otrok, gladiátor, ktorý sa v rokoch 73-71 pred Kristom vzbúril proti svojim pánom a viedol najväčší odpor otrokov, aký Rím a vlastne aj celý svet zažil. Ak si jeho meno niekto nezapamätal z hodín dejepisu, tak ho môže poznať z románu Howarda Fasta, z filmového prepisu Pána režiséra Stanleyho Kubricka alebo aj z televízneho spracovania (všetko nazvané Spartacus). Ak stále hovoríte nie (alebo ak na všetko odpovedáte áno), tak je pre vás tento nový seriál ako stvorený, keďže je spracovaný spôsobom, aby sa čo najviac páčil modernému divákovi.

Seriál popisuje Spartacove gladiátorske začiatky. Dozvieme sa, že bol významný trácky bojovník a milujúci manžel. Kvôli nezhodám s rímskym legátom Claudiom Glabberom je odvedený aj so svojou ženou do otroctva a v Ríme je odsúdený na smrť v aréne. V tej, vďaka svojím skúsenostiam a danostiam, nepadne a je zakúpený majiteľom gladiátorskej školy v Capui, Battiatom. Následne sme svedkami Spartacovho výcviku i úspechov v aréne, ale aj rôznych intríg a bojov o moc medzi vrstvou bohatých.

Od prvých momentov vás toto dielo strhne ani nie tak obsahovou stránkou ako formálnou. Je to „vykrádačka“ vizualizácie filmu 300, čo je pre televízny projekt rozhodne odvážnym krokom. Prístupnosť TV-MA (náš ekvivalent 18+) hovorí za všetko. V žiadnej časti nie je núdza o násilné scény zo súbojov, nekontrolovateľné výstreky krvi a veľmi často sa ukazujúce odhalené ženské prednosti (aj zadnosti). V neskorších častiach sa dočkáme intríg, slušne gradujúceho deja či dejových zvratov, ktoré udržujú divákovu pozornosť a pravidelnú sledovanosť.

Premiéra na americkej stanici Starz, 22. januára 2010, sa tešila nadpriemernej sledovanosti, pre stanicu to bola dokonca rekordná sledovanosť za celé jej pôsobenie. Prvá séria mala len 13 dielov a natáčanie druhej série bolo odložené, lebo predstaviteľovi Spartacovi, Andymu Whitfieldovi, diagnostikovali ranné štádium rakoviny. V druhej sérií sa teda neobjaví a bude to prequel s názvom Spartacus: Gods of the Arena (americká premiéra ohlásená na január 2011). Bohužiaľ, keď si všetci mysleli, že Andy bude schopný vrátiť sa aspoň v tretej sérií, tak sa mu zákerné ochorenie vrátilo a producenti už rozmýšľajú o preobsadení titulnej úlohy.

V Českej republike tento seriál odvysielala kompletne stanica HBO pod názvom Spartakus: Krev a písek. Otázka však znie: “Kedy sa zobudia slovenské stanice?“