Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 22, 2018

Scroll to top

Top

Amerika v rytme ragtimu pod taktovkou E.L. Doctorowa

Amerika v rytme ragtimu pod taktovkou E.L. Doctorowa

| On 01, Nov 2010

Vitajte v Amerike na začiatku dvadsiateho storočia, kedy sa z klubov ozývajú tóny ragtimu a kedy sa začína rozvíjať príbeh troch typických amerických rodín: bielej, čiernej a židovskej na pozadí fantastického kaleidoskopu Ameriky tej doby. Jedného dňa pred domom bielej rodiny, ktorý Otec postavil v roku 1902, nabúra auto do stĺpu. Malý chlapec vybehne von v očakávaní dobrodružstva a z auta nevystúpi nik iný než slávny Harry Houdini. Tak začína Ragtime, najslávnejší román E.L. Doctorowa, kde sa reálne postavy histórie miešajú s fiktívnymi, a vytvárajú tak mozaiku amerického života.

E.L. Doctorow chcel napísať veľký americký román, tak ako mnoho ďalších amerických spisovateľov tej doby, a jemu sa to nepochybne aj podarilo: Ragtime, ktorý vyšiel v roku 1974, je presiaknutý nostalgiou za veľkoleposťou doby, ktorá sa v sedemdesiatych rokoch zdala byť dávno stratená.

Patriotism was a great sentiment in the early 1900’s. Teddy Roosevelt was President. The population customarily gathered in great numbers either out of doors for parades, public concerts, fish fries, political picnics, social outings, or indoors in meeting halls, vaudeville theatres, operas, ballrooms. There seemed to be no entertainment that did not involve great swarms of people. Trains and steamers and trolleys moved them from one place to another. That was the style, that was the way people lived. Women were stouter then. They visited the fleet carrying white parasols. Everyone wore white in summer. Tennis racquets were hefty and the racquet faces elliptical. There was a lot of sexual fainting. There were no negroes.

Doctorowi sa podarilo ukázať nám Ameriku v celej jej rozmanitosti, ktorá vládla na začiatku dvadsiateho storočia, a to aj vďaka tomu, že v príbehu vystupujú skutočné historické postavy, hoci vo fiktívnych scénach. A tak sa Otec vydáva s Pearym na expedíciu do Arktídy; anarchistka Emma Goldmanová poblázni hviezdičku Evelyn Nesbit, do ktorej je zamilovaný Matkin mladší brat, ale Evelyn je vydatá za Harryho K. Thawa, vraha slávneho architekta Stanforda Whita; Malý chlapec sníva o kúzelníkovi Houdinim, Roosevelt sa vydáva na safari do Afriky; finančník J.P. Morgan sa stretáva s Henrym Fordom a zistia, že obaja veria v reinkarnáciu a Freud prichádza na návštevu New Yorku…a celý príbeh sa uzatvára atentátom v Sarajeve a potopením Lusitanie, kedy skončila jedna éra a tóny ragtimu sa pomaly vytratili.

Duch Ameriky tej doby však netvorili len slávni a bieli, tvorili ho aj imigranti, ktorí zaplavovali Ellis Island a ktorých New Yorčania nenávideli a vnímali tak, ako to Doctorow vystihol:

They were filthy and illiterate. They stank of fish and garlic. They had running sores. They had no honor and worked for next to nothing. They stole. They drank. They raped their own daughters. They killed each other casually. Among those who despised them the most were the second-generation Irish, whose fathers had been guilty of the same crimes. Irish kids pulled the beards of old Jews and knocked them down. They upended the pushcarts of Italian peddlers.

Vďaka spisovateľskému umeniu E.L. Doctorowa vidíte ten svet tak, akoby ste ho mali pred očami: kde sa bohatstvo strieda s neuveriteľnou chudobou, kde sa začínajú tvoriť odbory, kde ľudia za rok zlynčovali sto černochov, kde Henry Ford vymyslel pásovú výrobu, kde sa mladý čierny pianista obráti k násiliu, pretože nevidí inú cestu než vziať spravodlivosť do vlastných rúk, kde New York bol neuveriteľnou korenistou zmesou rôznych národností, kde sa mihne Theodor Dreiser v zlej nálade, pretože jeho román Sister Carrie sa dobre nepredáva, kde si Houdini nevytvoril vlastné politické povedomie, kde sa začali ozývať výstrely namierené na Roosevelta a starostu New Yorku…grandiózny portrét krajiny počas jednej éry.

[ctext] [c titulka="public domain"]