Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 21, 2019

Scroll to top

Top

Mestečko Peacock – ahoj Emma, teda John…

Mestečko Peacock – ahoj Emma, teda John…

| On 31, Okt 2010

Vychádza na DVD 29.10.2010

Malé mestečká sú takmer všade rovnaké. V podstate ide o väčšiu dedinu, kde sa každý s každým pozná a všetci o všetkom vedia. Vo veľkom meste je to často iné. Ľudia sledujú len svoje kroky a s pohľadom upretým na zem sa náhlia do práce. Nevnímajú, čo sa okolo nich deje. Ich pozornosť upútajú len situácie, ktoré sa vymykajú každodennému zabehanému systému. Hovorím o nešťastiach, nehodách či prepadnutiach. Ale čo ak sa také niečo stane v mestečku Peacock?

Emma je utiahnutá žena. Svoje rituály má vypočítané na minútu presne. Vyperie bielizeň, zoberie spred domu noviny a pripraví raňajky pre Johna. Po ôsmej vojde do spálne, sadne si pred zrkadlo a zloží parochňu… V tej chvíli zisťujeme, že tu niečo nesedí. Emma prejde k posteli, prezlečie sa a zrazu sa z nej stáva John, zamestnanec banky. Všetky úlohy, ktoré mu zadá jeho nadriadený, vykonáva bez akýchkoľvek námietok. Neprotestuje, len ticho sedí a pracuje. Jeho život je takisto presne určený, absolútne nemenný, až kým sa jedného dňa nestane nehoda. Vykoľajenie vlaku bude mať nepredstaviteľné následky…

V tej chvíli sa Emmin, respektíve Johnov svet otočí o stoosemdesiat stupňov. Zrazu sa stáva stredobodom pozornosti, jej fotografia sa ocitá na titulnej strane novín. Raňajky vychladnú skôr, ako stihne prísť k stolu, začína meškať do práce a navyše sa pri dverách objaví dávna priateľka so synom… Každopádne, ako ste už určite pochopili, príbeh sa začne zamotávať a pred Emmou/Johnom stojí životné rozhodnutie… Takéto príbehy mám rád. Neuvidíte žiadne výbuchy a silácke gestá, musíte jednoducho pozorne sledovať a premýšľať. Hlavná postava totiž trpí ťažkou schizofréniou, a to so sebou prináša mnohé problémy a zložité situácie. Iste si spomínate na úžasný film Čistá duša v hlavnej úlohe s Russelom Croweom. John Nash, jeden z najvýznamnejších matematických géniov našej doby, v ňom trpel (a stále trpí) paranoidnou schizofréniou, čo v jeho prípade znamená, že vidí osoby, ktoré neexistujú. Tu sa však osobnosť hlavného hrdinu (hrdinky) rozdvojuje. A nám ako divákom sa z toho môže ľahko zakrútiť hlava…

Postavu Emmy/Johna debutujúci režisér Michael Lander obsadil už dobre známym Cillianom Murphym (odporúčam vám sci-fi film Sunshine, v ktorom stvárňuje mladého vedca). Jeho priateľku Maggie si zahrala takisto známa Ellen Page. Viem, že sa pri hodnotení tejto zložky filmu často opakujem, ale ani v tomto prípade nemôžem hlavným hereckým predstaviteľom nič vytknúť. Asi to bude tým, že sa snažím vyberať snímky, ktoré by mohli byť kvalitné… Okrem nich sa vo filme, samozrejme, objavujú ďalšie dôležité postavy, ako manželka šéfa banky v podaní Susan Sarandon (ju už vôbec nemusím predstavovať), policajt, ktorého hrá Josh Lucas (vidieť ste ho mohli v už spomínanej Čistej duši), či Johnov nadriadený, ktorého stvárňuje Bill Pullman (pán prezident z Dňa nezávislosti). Postavou, ktorú som najviac ľutoval, bola Maggie, a to nielen pre jej životný osud, ale aj pre hru, ktorú s ňou Emma/John hrá. Samozrejme, nechtiac. Kým Emma ju presviedča, aby sa presťahovala do ústavu, kde sa o ňu a o jej syna postarajú, John chce, aby si splnila svoj sen a odišla. To sa niekoľkokrát opakuje. Napokon už ani sama nevie, čo má robiť… Vy to však viete. Pozrite si tento film.

Konečný verdikt: 90%

Mestečko Peacock je kvalitný film. Jeho minutáž nie je vôbec prehnaná ani príliš krátka. Príbeh sa vyvíja, nestagnuje a prináša niekoľko prekvapení. Keďže sa v ňom stále niečo deje, jeho dynamika vás pohltí.

Cieľová skupina:

Milovníci umeleckých filmov, napätia a prekvapujúcich rozuzlení.

Mestečko Peacock (Peacock), psychologický triler, USA, 2010, 90 min., réžia: Michael Lander, scenár: Michael Lander, Ryan O Roy, kamera: Philippe Rousselot, hudba: Brian Reitzell, hrajú: Cillian Murphy (John/Emma Skillpa), Ellen Page (Maggie), Susan Sarandon (Fanny Crillová), Josh Lucas (Tom McGonigle), Bill Pullman (Edmund French) a ďalší.