Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Kedy na mňa príde rad? – The Big Bang Theory

Kedy na mňa príde rad? – The Big Bang Theory

| On 27, Okt 2010

Seriálov je stále viac a viac. Naše životy sa pomaly začínajú upravovať, aby sme boli načas doma a vychutnali si každú jednu časť z toho nášho obľúbeného televízneho príbehu. Svetové seriály sa svojou kvalitou za posledných pár rokov posunuli míľovými krokmi dopredu a na niektoré čakáme, čakáme a nevieme sa ich na slovenských staniciach dočkať. V tejto rubrike sa budeme venovať takým seriálom, nad ktorými krochkajú blahom diváci takmer po celom svete a u nás sú viac-menej neznáme. Dnes si predstavíme The Big Bang Theory.

Geek (šprt) je slovo, ktoré sa dostáva do povedomia čoraz viac. Ide o skupinu ľudí, ktorí sú (ne)dobrovoľne sociálne izolovaní a žijú s dokonalou znalosťou všetkých fantasy a sci-fi počinov, čo existujú, pričom podaktorí sú aj géniami v oblasti matematiky alebo fyziky. Takéto typy ľudí poznáme hlavne z komediálnej série Pomsta šprtákov. K dokonalému vyobrazeniu a komplexnému mapovaniu zvykov tejto sociálnej skupiny nás privádza až sitcom The Big Bang Theory, ktorý je dielom Chucka Lorrea a Billa Pradyho (meno Chuck Lorre je u nás známe vďaka jeho veľmi obľúbenému sitcomu Dva a pol chlapa).

Leonard a Sheldon sú dvaja fyzici, dokonale uzavretí vo svojom geekovskom svete. Hneď prvá časť ich dáva do kontrastu so skutočným, reálnym životom. Keď sa priamo cez chodbu oproti ich bytu nasťahuje veľmi krásna blondínka, Penny, je jasné, že o situačný humor a neustále výbuchy smiechu nebude núdza. Okrem týchto troch postáv, ktoré sú hlavným pilierom celého seriálu, sa pravidelne objavujú i ďalšie podobné role z geekovskej strany rieky, Raj a Wolovitz.

V USA sa momentálne vysiela štvrtá séria Big Bang Theory a za tú dobu prešiel seriál pár zmenami, ktoré sa týkajú hlavného sústredenia deja. Zatiaľ, čo v prvých dvoch sériách bol humor postavený predovšetkým na zoznamovaní sa s geekovskými (zlo)zvykmi a iskrení medzi Leonardom a Penny, tretia a štvrtá séria vsádza najmä na postavu Sheldona. Veď prečo nie? Diváka sa už nepodarí ničím prekvapiť a kvôli tomu, že dokonale poznáme pozadie a konanie postáv, treba ísť do niečoho nového. Sheldon si rozhodne zaslúži veľmi veľa priestoru. Treba poukázať aj na to, že nejde len o bezmyšlienkovitý kŕč, ale premyslený, neustále sa dopredu posúvajúci príbeh. Charaktery postáv sú vykresľované do detailov a nie je žiadnym prekvapením, ak spomínajú aj na niečo, čo bolo niekoľko častí vzad.

Premiéra seriálu mala byť v USA už v televíznej sezóne 2006-2007, ale kvôli tomu, že pilotná časť nebola vtipná a ani moc zrozumiteľná, sa do vysielania nedostala. O rok neskôr, keď sa nápad prepracoval, to bola už iná káva. Americká televízia CBS odvysielala prvú časť 24. septembra 2007 a od toho dátumu sa seriál teší mnohým televíznym nomináciám i oceneniam. Spomeniem Ewwy, za najlepší komediálny seriál a ďalej, Jim Parsonsa, predstaviteľa Sheldona, ktorý dostal prestížnu cenu Emmy za najlepšieho herca v komediálnom seriáli.

V Českej republike odvysielala prvú sériu televízia Prima Cool pod názvom Teorie velkého třesku. Druhá séria by sa mala odvysielať onedlho. Otázka však znie: “Kedy sa zobudia slovenské stanice?“

[ctext] [c foto="CBS Television"]