Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy (26. 10. 2010)

Krátke hudobné tipy (26. 10. 2010)

| On 26, Okt 2010

The Lost Fingers – Lost in the 80s

Najčastejšiu asociáciu so žánrom gypsy jazz predstavuje skupina The Gypsy Kings, málo ľudí však pozná kanadské trio The Lost Fingers. Naopak, mnohým sú známe skladby ako Pump Up the Jam, Touch Me, Billie Jean alebo Black Velvet. Všetko sú to slávne piesne pop music osemdesiatych rokov. Spev, dve gitary, kontrabas a správne aranžmány z nich opäť dokážu spraviť príťažlivé hity. Pre starších príjemná nostalgia, pre mladších zaujímavá alternatíva, ako si vypočuť skladby, ktoré by v origináli nemuseli prijať tak vrelo. (The Lost Fingers – Lost in the 80s, Tandem/Distribution Select, gypsy jazz, 2008)

Burial – Untrue

Burial je jedným z najznámejších a najuznávanejších predstaviteľov undergroundového žánru dubstep. Atmosférické a pochmúrne skladby vychádzajúce z grimeu, dubu a elektronickej tanečnej hudby si získavajú v súčasnosti čoraz viac priaznivcov. Druhý Burialov album, vyrobený opäť viac-menej „na kolene“ pomocou jednoduchých hudobných programov, je podobný, no vyspelejší a energickejší ako debut. Z jednoduchých a minimalistických prvkov (sample vokálov R’n’B piesní, padajúcich nábojníc, dažďa a ruchov) dokáže Burial vytvoriť skladby plné smútku i nádeje. Nominácia na Mercury Prize v roku 2008 bola zaslúžená. (Burial – Untrue, Hyperdub, dubstep/electronic/ambient, 2007)


Tu v dome – Neskorý Zber

Shooty, vlastným menom Martin Šútovec, ovláda skvelo nielen svoju ceruzku, ale aj bendžo, podľa ktorého rýchlo spoznáte zvuk kapely Tu v dome. Skupina definuje vlastnú tvorbu ako „Akustický antipop. Žiadne fňukanie o láske!“. Na albume Neskorý Zber zaznejú niekoľkí kamaráti, spriaznené hudobné duše z vydavateľstva Slnko Records. Ak máte radi básne Ivana Kraska, Jaroslava Seiferta alebo ľudovú slovesnosť určite si prídete na svoje. Formácia okolo Shootyho sa neobmedzuje na jeden žáner; rock, folk ani rap im nie sú cudzie a všetko to podávajú vo svojskej podobe. (Tu v dome – Neskorý Zber, Slnko Records, folk/rock, 2008)

Tal Wilkenfeld – Transformation

Mladá (*1986) basgitaristka Tal Wilkenfeld vydala v roku 2007 svoj debutový album Transformation. Táto talentovaná slečna si stihla už zahrať s menami svetového jazzu a na Slovensku sme ju mali možnosť vidieť v kapele Herbieho Hancocka, kde sa ukázala ako flexibilný hráč, schopný reagovať na podnety od legendárneho jazzmana. Tak ako kedysi Hancock začínal v 23 rokoch s Davisom, tak aj ona v tom istom veku začala kariéru s Hancockom. Budeme čakať, ako sa jej bude dariť ďalej. Na svojom prvom albume síce stavila na osvedčené prvky, ale kvalitne odvedená robota by nemala zostať nepovšimnutá.(Tal Wilkenfeld – Transformation, jazz, fusion, 2007)

Amon Tobin – Permutation

Amon Tobin na albume Permutation dotiahol do dokonalosti to, čo začal na albumoch Adventures In Foam (vydaný ešte pod pseudonymom Cujo) a Bricolage. Modifikované sample starých jazzových nahrávok, prvky drum and bassu, odkazy na tvorbu Davida Lyncha a elektronika – všetko skombinované v zaujímavých variáciách, ktoré nikdy nenudia. Od prvej skladby s bicími nasekanými ako bežné kurčatá (Like Regular Chickens) až po posledné tóny „vesmírneho zasneného jazzu“ (Nova). Počúvanie tohto albumu pri prechádzke večerným mestom vytvorí dokonalú tajomnú atmosféru. (Amon Tobin – Permutation, Ninja Tune, electronic/drum and bass/jazz, 1998)