Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Vítejte v KLDR!

Vítejte v KLDR!

| On 25, Okt 2010

Režisérka Linda Jablonská svojím druhým filmom dokázala, že aj 20 rokov po komunizme v ľuďoch prežíva servilnosť voči totalite. V Severnej Kórei sa tvárila, že robí dokument o krajine, no to málo, čo sa jej podarilo zmapovať, vypovedalo o niečom úplne inom.

Jablonskej režisérsky debut Kupredu levá, kupredu pravá z roku 2006 napovedá o autorskom záujme o politickú tematiku. Režisérka sa vo svojom prvom dokumente snažila nahliadnuť do vnútra mladých konzervatívcov a Komunistického zväzu mládeže. Skvelý námet sa vo výslednom filme nezhmotnil na sto percent. Ten istý osud postihol aj druhý Jablonskej dokumentárny počin, „Vítejte v KĽDR“. Nápad je originálny: ísť do Severnej Kórey ako súčasť organizovaného zájazdu a točiť tam výpovede o dojmoch a postrehoch jednotlivých spolucestujúcich. Skvelý námet však stroskotal na slabom scenári. Ten len kľučkoval okolo panoptika dovolenkárov a iba chabo obsiahol piliere dokumentárneho žánru, a to: presne, vecne, aktuálne a faktograficky. Tieto piliere by mali fungovať ako štyri nohy stoličky, v tomto prípade ale jeden úplne chýbal a ďalšie tri boli nevyrovnané. Z toho vyplýva, že sedieť na stoličke zvanej „Vítejte v KĽDR“ nie je veľmi príjemné.

Sedenie doma či v kine nebude veľmi spríjemnené ani formou spracovania Jablonskej kvázi dokumentu. Autorka vytvorila digitálnu koláž, v ktorej spojila amatérske zábery spolucestujúceho a zábery z profesionálnej kamery. Kvôli striktnej Kórejskej politike mohol štáb do krajiny previezť iba obmedzené množstvo techniky, ktorá nesmela prekročiť isté parametre. Zaujímavým momentom je tematická hudba a skladby formácie Francois Pignon. Informačné momentky predstavovali medzititulky vo forme paragrafov týkajúcich sa domácich sprievodcov. Chýbali však menovky predstavujúce jednotlivých účinkujúcich.

Dej sa člení na spomínané výpovede českých turistov a záznam putovania po kórejských „atrakciách“. Účinkujúci dovolenkári, v prenesenom slova zmysle hrdinovia tejto snímky, vytvorili svojimi reakciami zakalené zrkadlo totalitnej spoločnosti. Severná Kórea sa im ale neotvorila do takej miery, aby ich postrehy boli postačujúcim opisným materiálom. Preto dokument ostáva v rovine pozorovania krajiny cez zatvorené okno.

Film je dostupný na stránke http://docalliancefilms.com, za 1,5€ si ho môžete pozrieť online alebo za príplatok máte k dispozícii avi či dvd formát. Vítejte v KĽDR si pozrite, ak sa chcete schladiť z veľkého nadšenia z okolitej demokracie a vašich kapitalistických kolegov. Na záver filmu si možno s účastníkmi zájazdu pripijete na „slobodnú Čínu“ alebo si pôjdete kúpiť kvetinu s príznačným názvom Kimčongília.

Vítejte v KĽDR, Česká republika, 2008, dokument, 76 minút. Režisér: Linda Jablonská, kamera: David Cysař, Linda Jablonská, strih: Jakub Voves, hudba: Francois Pignon.

[ctext] [c foto=Aerofilms]

Komentáre

  1. Na podobné téma je aj komix: Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje
    http://www.comicsdb.cz/comics.php?id=3222