Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Sufjan Stevens – The Age of Adz

Sufjan Stevens – The Age of Adz

| On 20, Okt 2010

Hudobníka, ktorý vyhlási, že zloží a vydá piesne o každom americkom štáte, budete buď obdivovať, alebo ľutovať. Sufjan Stevens, rodák z Detroitu, si po dvoch takýchto albumoch (Michigan, Illinois) rýchlo uvedomil, čo by obnášalo splnenie svojho vyhlásenia a plány odvolal. Hoci boli oba veľmi úspešné, nemusí sa teraz obmedzovať iba na krajiny USA; znamenalo by to totiž ďalších štyridsaťosem pokračovaní a pravdepodobne by nevznikol The Age of Adz.

Najčastejšie ho vidieť s bendžom v ruke, ale hrá aj na gitaru, klavír, bicie nástroje, hoboj a v štúdiu si väčšinu nástrojov nahráva sám. Do povedomia sa dostal najmä piatym albumom s názvom Illinois, ktorý vysoko ocenili nielen kritici, ale vrelo ho prijalo aj široké publikum poslucháčov. Odvtedy zložil soundtrack k filmu, prespieval vianočné koledy, spolupracoval s rôznymi interpretmi (napr. The National) a piesňou You Are the Blood prispel k charitatívnemu projektu Dark Was the Night.

Môže sa ľahko stať, že Vás najnovší album oklame, keď si pustíte len prvých, prípadne posledných pár minút. Tieto úseky znejú podobne ako väčšina Sufjanovej tvorby. Prvá pieseň je ukážkou indie folku – jemná, krehká, ľahká, navyše k tomu príjemný spev. Po dvoch minútach však nastáva rýchle vytriezvenie. Skladba Too Much sprostredkuje poslucháčovi po úvodnej „uspávanke“ také rozčarovanie, až rozmýšľa, či omylom neprepol v prehrávači na iný album a hľadá, kde sa stala chyba.

Stevens už predtým s elektronikou experimentoval na svojom druhom počine Enjoy Your Rabbit, no na najnovšej nahrávke zvolil iný prístup. Používa elektroniku k tomu, aby dosiahol efekt orchestrálnej kompozície, na svoj hlas používa rôzne zkreslenia (I Walked) a pridáva dychové nástroje (Get Real Get Right). Niektoré skladby na prvé počutie budia dojem prekrytia dvoch rozdielnych inštrumentálnych piesní s pridaným spevom, množstvo zvukových plôch evokuje chaos a neusporiadanosť, no nie je to pravda. Ak Sufjana Stevensa poznáme ako skvelého indie folkového interpreta, teraz sa poslucháčom predstavuje sťaby šikovný freak folkový dirigent elektronických škatuliek. Vesuvius, Age of Adz alebo Now That I’m Older patria k veľmi vydareným kúskom a po vypočutí rýchlo spoznáte autorov rukopis. Záverečná, skoro pol hodinová, Impossible Soul je čerešničkou na torte. Ide jednoznačne o vrchol albumu a bola správna voľba nechať si ju na koniec.

Konečný verdikt: 90%

The Age of Adz je svojím spôsobom experiment. Sufjan Stevens zašiel do iných vôd než doteraz a ukazuje, že v nich vie plávať. Nejedná sa o oddychovú hudbu, skôr o dobrodružnú cestu naprieč novým svetom, kedy poslucháč každým počúvaním objavuje nové krajiny, krásu nepoznaného a rozplieta zamotaný príbeh.

Cieľová skupina:

Fanúšikovia freak folku a elektroniky; milovníci experimentov; ak sa niekomu páčili Sufjanove albumy Enjoy Your Rabbit alebo Run Rabbit Run, tiež si príde na svoje.

Sufjan Stevens – The Age of Adz (Asthmatic Kitty, 2010)