Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy

Krátke hudobné tipy

| On 16, Okt 2010

Paris Combo – Motifs

Francúzština vie byť v spojení s hudbou čarovný jazyk, obzvlášť ak ide o šansón. Asi najznámejšie meno v tomto žánri predstavuje Francúzka Edith Piaf, u nás na Slovensku ho preslávil napríklad Milan Lasica. Dnes sa nedá presne určiť, kto hrá aký štýl, väčšina interpretov sa pohybuje na rozhraní viacerých. Parížska formácia Paris Combo spája vo svojej hudbe šansón najmä s jazzom a swingom. Medzinárodné zloženie skupiny prospieva pestrosti ich tvorby a robí ju o to atraktívnejšiu. (Paris Combo – Motifs, DRG Records Incorporated, chanson/jazz/swing/world music, 2005)

Dva – Fonók

Čo by ste povedali na skupinu, ktorá tvrdí, že hrá folklórnu hudbu neexistujúcich národov? Jednoznačne úlet. V susedom Česku existuje v súčasnosti niekoľko „úletových“ kapiel a jednu z nich stvárňuje duo Dva. Na debutovom albume s názvom Fonók nájdete piesne mnohých žánrov od tanga, cez kabaret, po kuchynský beatbox. Pri počúvaní niektorých skladieb môžete nadobudnúť zdanie, že danú reč poznáte, len slová vám nie sú povedomé; či naopak, budete poznať slová, ale nebudú dávať zmysel. Dvojica Barbora Kratochvílová a Jan Kratochvíl hrajú hudbu, ktorá pobaví, osvieži a vyčarí úsmev na tvári. (Dva – Fonók, Indies Scope Records, tango/kabaret/freak folk/pop, 2008)

Szidi Tobias – Pod Obojím

Väčšina ľudí ju pozná hlavne ako herečku, ale Szidi Tobias tiež výborne spieva. Spolupracovala na dvoch albumoch Michala Horáčka a naspievala pieseň Na hotelu v Olomouci na spoločnom diele dvojice Hapka/Horáček Strážce Plamene. Na jej poslednej platni Pod Obojím nájdeme najmä skladby s českým textom, ale zaznejú aj slovenské a jedna maďarská, prespievaná báseň Sándora Petöfiho. Príjemným prekvapením je hosťovanie Richarda Müllera, Františka Segrado alebo Mariána Geišberga. Tretí album sa Szidi naozaj podaril a určite stojí za vypočutie. (Szidi Tobias – Pod Obojím, Studio DVA, chanson/blues/pop, 2008)

Rigmor Gustafsson – Calling You

Rigmor Gustafsson je na Slovensku neznáma švédska jazzová speváčka pohybujúca sa v hudobných vodách na voľnej nohe, bez stáleho angažmánu. Svoj posledný album vydala spoločne s radio.string.quartet.vienna, klasickým sláčikovým kvartetom (hrajúcim nielen vážnu hudbu), ktoré dokáže znieť melodicky, kompaktne, avantgardne a zároveň imitovať rôzne prvky či nástroje. Na albume nájdeme väčšinou cover verzie v nových a osviežujúcich aranžmánoch. Absencia bicích nástrojov, basgitary alebo dnes modernej elektroniky je v tomto prípade jasná výhoda, lebo táto hudba pohladzuje dušu. (Rigmor Gustafsson – Calling You, ACT, jazz, vocal jazz, 2010)

The Cinematic Orchestra – Ma Fleur *

Britské inštrumentálne zoskupenie The Cinematic Orchestra nie je orchestrom v pravom zmysle slova, ale väčšou kapelou s veľmi dobrými hudobníkmi, ktorí majú radi jazz v rôznych spojeniach. Skupina definuje svoju hudbu ako mix niekoľkých žánrov a podľa toho znejú aj jednotlivé albumy. Ma Fleur (z francúzskeho „moja kvetinka“) je v poradí ich štvrtou platňou a pravdepodobne najpokojnejšou. Väčšina piesní je v pomalom tempe, čo predstavuje príjemnú zmenu po predošlých nu-jazzových nahrávkach. O spev sa postarali Patrick Watson, Lou Rhodes a vyzdvihnúť treba účinkovanie soulovej speváčky Fontanella Bass. (The Cinematic Orchestra – Ma Fleur, Ninja Tune, Domino Records, electronica/jazz/soul, 2007)

* – Hudobná redakcia odporúča