Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Zlý poliš – psychedelická cesta do hlbín policajnej duše

Zlý poliš – psychedelická cesta do hlbín policajnej duše

| On 15, Okt 2010

V kinách od 14.10.2010

Seržant McDonagh nie je žiadnym svetuškárom, ale svoju robotu sa snaží robiť tak, ako mu káže svedomie a niekedy mu ani to neukazuje správny smer. V roku 2005, keď v New Orleanse vyčíňal hurikán Katrina, sa rozhodol zachrániť väzňa, ktorý by sa utopil bez jeho pomoci. Šesť mesiacov neskôr je za svoj hrdinský čin povýšený na poručíka. Bohužiaľ, si odtiaľ odniesol aj zranenie chrbta, ktoré ho bude trápiť zrejme do konca života. Na predpis berie Vicodin, ale bez predpisu pravidelne pofajčieva marihuanu, šňupe kokaín, pije ako dúha a nerozumne stávkuje. Jediné, čo ho drží nad hladinou je jeho milenka, ktorá sa živí prostitúciou a tiež je závislá na niekoľkých druhoch psychotropných látok. Napriek tomu, že McDonagh je stále na „tripe“ musí riešiť aj kriminálny prípad vyvraždenia senegalskej rodiny. Stopy vedú k obávanému drogovému magnátovi, nazývaného Big Fate.

Znie to dobre, však? Zaujímavo vyzerajúca kriminálka, kde detektív, ktorý musí riešiť prípad, je temnejší ako z film-noirovky. Opak je však pravdou. Úvod navodí do niečoho, čo krásne vonia kvalitnou kriminálkou akoby zo starej školy, ale po pár chvíľach príde rýchle vytriezvenie. Film je psychologickou drámou mapujúcou človeka, ktorý sa svojím konaním prekopáva na samé dno ľudskosti. Neustále halucinácie zase pripomínajú filmy s drogovou tematikou. Na prvé počutie to znie ako príjemné miešanie žánrov, avšak výsledok je jeden nesúrodý zlepenec, ktorý asi po trištvrte hodine začne pomaly, ale isto nudiť.

Zatiaľ, čo obsah pokrivkáva, formálna stránka je na slušnej úrovni. Režisér Werner Herzog má príjemný, osobitý štýl a zachytávanie záberov z rôznych, niekedy i takmer nepochopiteľných či nezvyčajných uhlov pôsobí vo výsledku perfektne. Perfektný nie je len on. Cage ukazuje, že aj napriek hereckým prešľapom (ktorých bolo za posledné obdobie požehnane), vie stále hrať. Policajta plného bolesti, ktorý je neustále v drogovom ošiali, zvláda perfektne a jeho výkon bol dokonca ocenený na niekoľkých festivaloch. Treba dodať, že charaktery závislé na hocičom sa mu hrajú takmer prirodzene.

Kriticky sa musím ešte vyjadriť k slovenskému distributérovi. Film z roku 2009, česká premiéra koncom apríla a u nás sme si museli počkať až do októbra. Na druhej strane je diskutabilné, či sa oplatilo film uviesť do kín a nestačilo by vydať DVD.

Konečný verdikt: 50%

Zlý poliš nie je vyložene zlý film, len to nie je film pre každého. Po uvedomení, že nepozeráte zamotanú kriminálku, si to môžete naozaj užiť a niektoré scény zanechajú aj hlbší dojem.

Cieľová skupina

Cieľová skupina sa dá len veľmi ťažko špecifikovať, ale najviac si film užijú tí, ktorí majú radi psychedelické výjavy a ľudia, ktorí ešte nezatratili Nicolasa Cagea.

The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans. Kriminálna dráma, USA, 2009, 122 minút. Réžia: Werner Herzog, scenár: William Finkelstein, kamera: Peter Zeitlinger, hudba: Mark Isham, hrajú: Nicolas Cage (Terence McDonagh), Eva Mendez (Frankie Donnenfeld), Xzibit (Big Fate), Val Kilmer (Stevie Pruit), Fairuza Balk (Heidi.

[ctext] [c foto="First Look Pictures"]