Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | May 21, 2019

Scroll to top

Top

Zrodenie šampióna – ako sa stať veľkým hráčom

Zrodenie šampióna – ako sa stať veľkým hráčom

| On 14, Okt 2010

Vychádza na DVD 13.10.2010

Americký sen. Pojem, na ktorý mysleli milióny prisťahovalcov. Stal sa ich záchranným, oporným bodom, ale pre mnohých aj koncom nádejí. Ak ste dostatočne odvážni a kreatívni, Amerika vám otvorí náruč. Nie je však určená pre každého. Konkurencia je tvrdá a boj za miesto v tejto spoločnosti si treba zaslúžiť. Ak vám niekto ponúkne pomocnú ruku, neodmietnite ju, najmä, ak tento krok prichádza z hĺbky úprimného srdca. A o tom je tento film…

Michael Oher je chlapec čiernej pleti, ktorému život doteraz hádzal polená pod nohy. Matka je narkomanka, vychovala najmenej desať detí, no netuší, kto je Michaelovým otcom. Trápi ju to a uvedomuje si svoje zlyhanie. Nemôže sa zodpovedne starať o svoje potomstvo, no, našťastie, sa o chlapca začne zaujímať Leigh Anne Touhyová; jej rodina si žije takým spôsobom, o akom sa mu ani nesnívalo. Majú veľké sídlo, dve luxusné autá a harmonický vzťah. Ten je najpodstatnejší. Nič iné ho nezaujíma. Rodina ho príjme medzi seba a postupne sa spoznávajú. Hoci má Michaelovo IQ hodnotu iba 80, uvažuje rozumne a divák zisťuje, že dokáže prejaviť svoje city. Každá cesta má však prekážky a inak to nie je ani v tomto prípade. Či sa mu podarí nájsť svoje šťastie a dosiahnuť úspech, to je otázka, ktorej rozlúštenie čaká iba na vás.

Hlavnú postavu tohto skutočného príbehu si zahral, pre slovenského diváka, neznámy Quinton Aaron. „Big Mike“, ako ho vo filme všetci volajú, hoci jemu sa to nepáči, je v jeho podaní skromným, utiahnutým chlapcom. Pojem šťastie mu je cudzí, pretože prostredie, v ktorom vyrastal, mu veľa príležitostí na jeho dosiahnutie nedalo. Preto sa zo začiatku ani neusmieva. Postupne, pri začleňovaní do novej rodiny, vidíme spokojnosť na jeho tvári, chôdza je uvoľnenejšia. Aaron sa naplno stotožnil so svojou postavou, je Michaelom. Musím vyzdvihnúť aj výkon Sandry Bullock, ktorá hrá tvrdú ženu s úprimným srdcom. Rasové predsudky sú jej cudzie, rovnako ako zvyšku rodiny. To je jeden z najsympatickejších prvkov tohto filmu. Celý čas som čakal, kým jej Leigh Anne naplno prejaví emócie, no to sa stalo až v závere filmu. Skrátka, je to tvrdá žena. Ostatné postavy dotvárajú príjemné prostredie, teda až na kamarátky Leigh Anne, ktoré sú zosobnením myslenia spred mnohých desiatok rokov. Michaelova nová rodina má dostatočný priestor, a to predovšetkým syn Sean, ktorý istý čas vystupuje v pozícii „manažéra“ svojho nového brata…

Aj keď tento film tvorí niekoľko prvkov, ktoré by sme pokojne mohli zaradiť do kolónky klišé, ide o vkusne vyrozprávaný rodinný príbeh. Áno, vidíme tu zobrazenie amerického sna v podobe Michaela, chlapca, ktorý pochádza z chudobnej štvrte a stane sa z neho hviezda amerického futbalu. Taktiež potom, ako ho príjme nová rodina, zmení sa na človeka spokojného so svojím životom atď. Koniec je predvídateľný, niektoré postupy známe. Občas si však pozrieť dojímavý príbeh so šťastným koncom umožňuje znova sa priblížiť k vysnívanej ľudskej podstate. A verte mi, že sa vám to vďaka tomuto filmu podarí.

Hodnotenie: 80%

„Zrodenie šampióna“ podnecuje túžbu diváka jednoducho byť šťastným. Je určený na vytvorenie rodinnej pohody. Prináša niekoľko „klišé“, no tie veľmi nerušia. Nečakajte zložité hádanky, akčné scény alebo úvahy o budúcnosti ľudstva, ale film, v ktorom sa sny stávajú skutočnosťou.

Cieľová skupina

Toto dielo je určené všetkým tým, ktorí si chcú pri sledovaní oddýchnuť a s úsmevom či dojatím sledovať záverečné titulky.

Zrodenie šampióna (The Blind Side), biografická dráma, USA, 2009, 129 min., réžia: John Lee Hancock, scenár: John Lee Hancock, kamera: Alar Kivilo, hudba: Carter Burwell, hrajú: Sandra Bullock (Leigh Anne Tuohy), Quinton Aaaron (Michael Oher), Tim McGraw (Sean Tuohy), Jae Head (S. J. Tuohy), Lily Collins (Collins Tuohy) a ďalší.

[ctext] [c titulka="Warner Bros. Pictures" foto="Warner Bros. Pictures"]