Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Prečo by bolo zrušenie Rádia_FM chybou

Prečo by bolo zrušenie Rádia_FM chybou

| On 13, Okt 2010

V utorok, 12. októbra 2010, po slovách ministra kultúry a cestovného ruchu Daniela Krajcera o zrušení štvrtého okruhu Slovenského rozhlasu akoby zastal čas, a verejnosť si nebola istá, či pán minister len žartoval alebo myslel svoje slová naozaj vážne. S odstupom jedného dňa to vyzerá, akoby testoval verejnú mienku; pričom odpoveď získal veľmi rýchlu, masovú a jednoznačnú.

Začalo to vyhlásením o zlúčení STV3 a zrušením Rádia_FM:

„Osobne si myslím, a je to môj návrh, že je možné uvažovať aj o zrušení Rádia FM. Myslím si, že je dostatok priestoru na ďalších vysielacích okruhoch. Nie je potrebné platiť za šírenie signálu takéhoto špeciálneho hudobného kanálu“ (Daniel Krajcer, minister kultúry a cestovného ruchu).

Nasledovala mohutná facebooková kampaň na podporu rádia, ozývali sa fanúšikovia, novinári, blogeri, intelektuáli. Rozprúdila sa veľká spoločenská debata o súdnosti tohto výroku. Neskôr nasledovali oficiálne stanoviská generálnej riaditeľky Slovenského rozhlasu, predsedu Rozhlasovej rady aj oficiálne prehlásenie pána ministra. Vyplynulo z nich, že rušiť sa zatiaľ nič nebude, pôjde „len“ o zníženie rozpočtu.

Zlúčenie STV a SRo do jednej inštitúcie je samo o sebe diskutabilným krokom. Samozrejme nemožné to nie je, štát ušetrí a novovzniknutá rada bude mať čo robiť. Zarážajúcim však zostáva, prečo prišiel nápad rušenia FM-ka s argumentom, že hrá to isté, čo iné rádiá. Ak by to bola pravda, mohlo by to znamenať dve veci. Buď hrajú všetky ostatné rádiá alternatívnu hudbu, slovenský underground a menšinové žánre, alebo na FM znejú Lady Gaga, David Guetta či Beyonce niekoľko krát denne. Tí, ktorí ho počúvajú aspoň občas správnu odpoveď určite tušia. Ani jedno z uvedených nie je pravda. Interpretov, ako Živé Kvety, Kosa z nosa, Tomáš Sloboda; The xx, Florence and the Machine, Jack Johnson na iných okruhoch Slovenského rozhlasu ani ostatných rádiách počuť nebudete. Práve preto je Rádio_FM dôležité.

Stanoviská generálnej riaditeľky SRo, predsedu Rozhlasovej rady a stanovisko ministra kultúry.

Komentáre

 1. hrad1 hovorí:

  koľko firiem s viacej zamestnancami a možno dôležitejšou produkciou zaniklo a nič sa nestalo…
  v aute počúvam prevážne Devín (pestrá hudba, hovorené slovo….)
  neznášam:Jemné melódie ..sú to “Temné melódie” no niečo odporné
  a to Rádio FM nás zachráni? od stereotypu opakovaných skladieb do omrzenia?
  nič ma na ňom nezaujalo ..
  a to som v aute ca 4-5 hodín denne
  a veď sme volili… tak berme život aký je…

  1. d.tvrdon hovorí:

   Radio_FM hrá v našej krajine najviac alternatívnej hudby, pokiaľ nerátam streamované rádiá (http://www.radioa1.net/), čo je podľa mňa potrebné a dobré. Samozrejme podobný typ hudby nepočúvajú veľké masy, z čoho pramení aj nižšia počúvanosť. Nevravím, že je to najlepšie, čo sa dá naladiť, ale bez neho by tu vznikol prázdny priestor..