Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Wavves – King Of The Beach

Wavves – King Of The Beach

| On 12, Okt 2010

Leto je definitívne fuč, a s ním aj horúce dni plné leňošenia pri vode, poflakovania sa v meste a vymýšľania čo najbláznivejších nápadov. Sychravé dni, ktoré sú na dennom poriadku, z nás vysávajú energiu. Ešteže je tu album King Of The Beach od skupiny Wavves, ktorý je nielen spomienkou na „uletené“ letné dni, ale aj vhodným životabudičom na jesenné obdobie.

King Of The Beach je v poradí tretím albumom lo-fi punk/noise-ovej skupiny Wavves a prináša zopár zmien, ktoré sa netýkajú len personálneho zloženia skupiny, ale aj celkového zvuku. K spevákovi Nathanovi Williamsovi sa pridali bubeník Billy Hayes a basgitarista Stephen Pope. Prvé dva albumy sa striktne pridržiavali lo-fi estetiky – „špinavý“ zvuk rozladených gitár, spätné väzby a trieskanie do bubnov, až vám trhá uši. Pre bežného poslucháča nepočúvateľné, no niekto v tomto zvukovom chaose vedel nájsť skryté čaro. Posledný album je ale oveľa prístupnejší širšiemu publiku ako jeho dvaja starší bratia. Hlavnou ingredienciou je surf rock a lo-fi je iba potrebným korením, bez ktorého by sa pokrm nemohol zaobísť. Už úvodná King Of The Beach je vypaľovačka, ako sa patrí. Stačí, že sa nachádzate niekde pri jazere a chytľavá melódia vám evokuje slnečné kalifornské pobrežie a more. Okrem rýchlych a úderných piesní (Super Soaker, Post Acid) nájdete aj pomalšie kúsky (When You Will Come?), experimenty s elektronikou (Baseball Cards, Convertible Balloon) alebo „THC úlety“ (Mickey Mouse). Hoci niektoré piesne znejú veľmi podobne, album je pestrý a vyvážený. Tridsaťšesť minút mladíckej slobody, živelnosti a zábavy uplynie naozaj rýchlo.

Nathan Williams má čistejšiu hlavu (po incidente na koncerte v Barcelone v r. 2009 si vstúpil do svedomia) a vytvoril čistejšiu nahrávku. Sám povedal, že sa snažil vytvoriť čo najlepší album aký mohol a myslí, že sa mu to aj podarilo. Mimochodom, nielen Klaxons majú mačku na obale, ale i Wavves (táto má namiesto skafandra joint v labke).

Konečný verdikt: 85%

King Of The Beach je zatiaľ najchytľavejším, najprístupnejším a dovolím si povedať, že aj najlepším album skupiny Wavves. Úpal či surfom po hlave určite nedostanete.

Cieľová skupina

Priaznivci lo-fi, punku, surf rocku; tínedžeri a všetci tí, ktorým momentálne chýbajú horúce letné dni.

Wavves – King Of The Beach (2010, Fat Possum)

[ctext] [c foto="Wavves"]