Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 22, 2018

Scroll to top

Top

Voloďova politická zima

Voloďova politická zima

| On 11, Okt 2010

Na začiatku bola kniha…  A v nej Putin. Prezident, premiér, politik, jedna z najobľúbenejších ruských osobností posledného desaťročia. Lenže, podľa všetkého, je to inak. Divadlo Líšeň vo svojej inscenácii ukazuje Putina tak, ako ho zaznamenala kniha Anny Politkovskej – Ruský denník a ďalšie nezávislé zdroje. Herci z Brna spracovali túto aktuálnu tému formou javiskovej reportáže, základom textov boli autentické pramene, dokumenty, rozhovory, oficiálne prehlásenia a úvahy.

Celým predstavením sa niesla zvláštna atmosféra autenticity. Už samotné prostredie bolo nezvyčajné. Inscenácia sa odohrávala vo vojenskom stane, okrem toho, že v tomto priestore divák lepšie precítil rozprávanie o politicko-vojenských udalostiach, na vlastnej koži tiež mohol zažiť zimu typickú pre Rusko (aj keď v porovnaní s pravou ruskou zimou, boli na tom diváci relatívne dobre).

Nenáročnej scéne dominoval veľký stôl uprostred. Ten slúžil ako priestor pre rôzne obrazy z Ruska, herci vedeli využiť každú jeho časť. To, že sa nachádzame v Rusku bolo evidentné – ruská hudba v pozadí, vodka, oblečenie, správanie sa… Výstupy neboli ohraničené javiskovým priestorom, herci vychádzajú zo stanu, pohybujú sa takmer po celej jeho ploche. Celé predstavenie bolo komentované a prerušované úryvkami z autentických prameňov, pomocou ktorých inscenácia vznikla. Využitá bola aj projekcia textov, vďaka ktorej sa divák napríklad dozvedá o počte mŕtvych a ďalších  faktoch.

V úvode sa objavujú matriošky Lenina a Stalina (v úlohe sudičiek), ktorí na pozadí sovietskej vlajky predpovedajú Putinovi úspešnú politickú kariéru. Zároveň mu však nezabúdajú pripomenúť dôležitú vetu: „Keď nebudeš vedieť čo ďalej, tak použi vojnu!“. Putin vystupuje ako drevená bábka – matrioška, jej nohy sú hercove prsty, občas vyvolávajúce pocit, že sa Putin hýbe pavúčimi pohybmi (kvázi tvorca pavučiny svojich klamstiev).

Postupne sa Putin dostal k moci premiéra i prezidenta, herci satiricky ukazujú priebeh volieb, ktoré  boli, podľa zdania, ovplyvnené. To čo nasleduje potom, je až neuveriteľné a určite sa každý divák sám seba v duchu spýtal „je to vôbec možné?“. Na základe otvoreného listu prezidentským kandidátom z januára 2003 sa odkrývajú viaceré aféry – aféra s cukrom v Rjazani, bombové atentáty, aféra s použitím plynu proti teroristom v divadle v Dubrovke, útok na školu v Beslane… Všetky udalosti majú stále nezodpovedané otázky, no vyplýva z nich jediné – protičečenská ofenzíva a snaha Putina o absolútnu moc. A čo na to všetko Putin? „Putin sa nám nejako neukazuje, asi lyžuje…“ Smutné je, že všetky akcie sa Putinovi „prepečú“ a jeho pozícia je viac vybojovaná krvou, než jeho diplomatickým umom (bohužiaľ je to aj krv nevinných civilistov). Veľmi trefná je posledná scéna, pri ktorej z Putinovho zadku vyjde Medvedev, jeho nástupca a hračka v jeho rukách.

Ľahký satiricko-ironický humor na pozadí veľmi závažnej témy ponúka divákovi možnosť pozrieť sa na dnešné Rusko inými očami. Po zhliadnutí predstavenia Putin lyžuje už možno nebudete Rusom držať v hokeji palce tak, ako doteraz…

DIVADLO LÍŠEŇ: Putin lyžuje. Scenár: Pavla Dombrovská (s použití Ruského denníka Anny Politkovskej a ďalších zdrojov), scéna: Marika Bumbálková, Luděk Vémola, bábky: Marika Bumbálková, réžia a dramaturgia: Pavla  Dombrovská. Hrajú: Jiří Kniha/Luděk Vémola, Tomáš Machek/ Luděk Vémola, Pavla Dombrovská.

[ctext] [c foto="bdnr.sk"]

Komentáre

  1. Peter hovorí:

    no teda… tak to by som si teda išiel pozrieť, študujem ruštinu a Putin mi sympatický teda nie je