Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy

Krátke hudobné tipy

| On 10, Okt 2010

Bon Iver – For Emma, Forever Ago

V súboji s vlastnými démonmi chce byť človek najradšej sám, nerušený okolím. Justin Vernon, frontman skupiny Bon Iver (z francúzskeho bon hiver – dobrá zima) strávil tri mesiace v odľahlej chate vo Wisconsine a počas tohto času sa zrodil album For Emma, Forever Ago. Prvotným cieľom nebolo zloženie a nahratie úžasného debutu, ale odpočinok a utiahnutie sa do samoty. Krehké, precítené indie-folkové skladby chytia za srdce každého otvoreného poslucháča a nenechajú človeka chladným. (Bon Iver – For Emma, Forever Ago, Jagjaguwar, 4AD, indie rock/folk, 2008)

Fanfare Ciocarlia – Queens and Kings

K world music možno radiť množstvo žánrov, prevažne sa však jedná o tradičnú hudbu istej krajiny či oblasti, v ktorej vznikla. Z Balkánu a východnej Európy pochádza veľa významných skupín, ktoré svojou hrou oslovujú poslucháčov po celom svete. Patrí medzi ne aj dvanásťčlenná dychovka z rumunskej dedinky Zece Prajini. Trúbky, klarinety, saxofóny, lesné rohy, tuby a perkusie počuť v piesňach formácie Fanfare Ciocarlia. Východný temperament srší z každej piesne a muzikanti dosvedčujú, že dychovka sa dá tiež počúvať. (Fanfare Ciocarlia – Queens and Kings, Asphalt Tango Records, world music, 2007)

Santa Fe and the Fat City Horns – When the Curtain Goes Up *

Spojenie výnimočných individualít neznamená automaticky úspech. V prípade syntézy neznámej dychovej sekcie, bezchybne pracujúcej rytmiky a vokálnej sekcie sa to podarilo. Pod taktovkou zakladateľa, gitaristu a speváka, Jerry Lopeza vznikla nahrávka, ktorá môže priamo konkurovať všetkým funkovým albumom a vo väčšine prípadov ich aj predstihne. Prečo? Eklekticizmus sa síce nezaprie, ale dostaneme kompaktný celok vo vynikajúcich aranžmánoch, ktorý navyše nenudí. Pripravte sa na vysoko kvalitnú zmes rocku, funky, latino, jazzu a nebojte sa pridať na hlasitosti… (Santa Fe and the Fat City Horns – When the Curtain Goes Up, Santa Fe Records, funk/latin/rock/jazz, 2009)

Tomasz Stanko Quintet – Dark Eyes

Jack DeJohnette, Dave Holland, Manu Katché, Krzysztof Komeda, … Mohol by som ešte dlho vymenúvať známych jazzových interpretov, s ktorými poľský trubkár Tomasz Stanko spolupracoval. Ďalší dlhý zoznam by vznikol menovaním albumov, na ktorých sa ako líder alebo kolaborant podieľal. Stanko patrí k špičke svetového jazzu, svojim avantgardným prejavom sa nedrží žiadnych hraníc, hrá citlivo a elegantne. Napriek tomu, že ho mnohí značkujú nálepkou free jazz, nahrávka Dark Eyes vyvracia toto tvrdenie a potvrdzuje, že starý pán nepatrí do zabudnutia. (Tomasz Stanko Quintet – Dark Eyes , ECM, jazz, 2009)

Tomáš Sloboda – Sounds Like This

Ak sa o nejakom tuzemskom interpretovi alebo kapele povie, že neznie slovensky, myslí sa to väčšinou ako pochvala. K podobnému tvrdeniu možno dospieť pri počúvaní prvého počinu Tomáša Slobodu od rozpadu skupiny Le Payaco. Dal dokopy skvelú formáciu a spolu nahrali výborný debut v podobe Sounds Like This. Na albume nájdeme slovenské i anglické piesne, rýchlejšie, pomalé aj inštrumentálne. Rock and roll is not dead! Po vypočutí budete so mnou určite súhlasiť. (Tomáš Sloboda – Sounds Like This, Blowback Records, alternative rock, 2007)

* – Hudobná redakcia odporúča