Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

The Expendables – do dôchodku a naspäť

The Expendables – do dôchodku a naspäť

| On 04, Okt 2010

V kinách od 30.09.2010

Chceli ste to? Dúfali ste v to? Máte to! Sila nostalgie zo zlatých, akčných 80. rokov sa vracia v plnej sile. Sylvester Stallone sa už pokúšal vrátiť do tejto éry s filmami Rocky Balboa a Rambo: Do pekla a naspäť. Tieto kúsky boli prijaté veľmi kladne ako kritikou tak aj divákmi, no bola to len príprava na toto a priznám sa, taký „nárez“ som nečakal.

Tak sa pozrime, čo za „inteligentný“ dej nás čaká. Partička žoldnierov, ktorí si sami hovoria Expendables (v doslovnom preklade Obetované jednotky, vo voľnom preklade Nahraditeľní alebo Postrádateľní), si dokážu poradiť s hocijakým problémom. Je to zohraný team, ktorý sa špecializuje na boj zblízka i z diaľky. Po návrate z misie (ktorá otvára film a dáva okúsiť, v akom duchu sa bude niesť) sa dozvieme, že každý bojuje aj so svojimi vnútornými démonmi a bolestnými spomienkami. Našťastie sa takéto záležitosti dlho neriešia a po hláškach, kde každá nová je drsnejšia a vtipnejšia než tá predchádzajúca, ideme späť k neutíchajúcej akcii. Skupina snov je poslaná tajomným mužom na misiu, v ktorej musia zvrhnúť despotického diktátora Garzu. Aby to nebolo všetko také jednoduché a plytké, tak akcia je omnoho nejednoznačnejšia, ako sa prvotne zdalo a dochádza k nezhodám.

Sly vyskladal neuveriteľné herecké obsadenie. Stretli sa v ňom takmer všetky akčné hviezdy minulosti a jediné, čo zamrzí je snáď len to, že to nebolo skôr. Treba však povedať, že vyslúžili päťdesiatnici podávajú slušný výkon, spoločne s tými, ktorí dôchodkový vek už prekonali, resp. sa k nemu nebezpečne blížia. Každá z postáv má nejakú danosť, ktorá je vykreslená priamočiarym spôsobom á la zloduchovia z komiksového Spider-Mana (t.z., že hneď, ako sa človek ukáže na plátne je každému jasné, akú má schopnosť). Určite poteší aj cameo hercov Schwarzenegger & Willis, ktorí sa objavia v jedinej scéne, spolu so Slyom, a zhruba 3 minúty sú tak prehláškované, že na tento moment sa bude určite odkazovať i v mnohých ďalších filmoch.

Oku diváka ulahodí aj výber lokácií. Točilo sa hlavne v Brazílií (Rio de Janeiro, Mangaratiba, Niteroi…). Štáb tu strávil 25 dní a zvyšné scény dotočil doma v Štátoch. Rozhodne sa mi ťažko bude vyjadrovať k nejakým chybám, lebo kvôli tomu, ako som sa bavil, som žiadne nepostrehol. Ony tam rozhodne boli, ale keď režisér dokáže zasadiť diváka do kresla s tým, že si bude naplno užívať film a nehľadieť na rôzne nedokonalosti, tak to už je samo o sebe dokonalosťou. Musím uznať, že Stallone gradoval príbeh správnym „old-schoolovým“ spôsobom a vťahuje vás to priamo do deja, ktorý je viac ako prehľadný.

Snímka sa aktuálne teší veľkému úspechu a konečne, zdôrazňujem konečne, sa dostal aj k nám do kín. Sly sa vyjadril, že dvojka je v pláne a neostáva nám nič iné, ako sa len tešiť na ďalšiu pekelnú jazdu (a na možno nových členov; Jean-Claude Van Damme, Steven Seagal či Chuck Norris).

Konečný verdikt: 95 %

The Expendables je poctou akčným hitom z 80. rokov už teraz minulého storočia. Dodržanie žánrových pravidiel pri takýchto poctách niekedy pôsobí komicky až trápne (hlavne v hororovom žánri je to teraz realitou), ale tu si dovolím tvrdiť, že je to pocta viac ako len vydarená a v podobnom duchu chcem rozhodne vidieť ďalšie takéto počiny.

Cieľová skupina.

Film je určený hlavne ľuďom, ktorí sa vedia stále tešiť a zabávať pri pohľade na to, keď príde svalnatý „týpek“ a sám zneškodní 25 až 50 členov armády juhoamerického diktátora.

P.S. Ak budete mať po vzhliadnutí neutíchajúcu túžbu oprášiť video a pustiť si nejakú akčnú klasiku, nebojte sa, je to normálne.

The Expendables. Akčný, USA 2010, 99 min. Réžia: Sylvester Stallone Hrajú: Sylvester Stallone (Barney Ross), Jason Statham (Lee Christmas), Jet Li (Ying Yang), Dolph Lundgren (Gunner Jensen), Eric Roberts (James Munroe).

[ctext] [c foto=Lionsgate]

Komentáre

 1. Pre mna splnenie mojho detskeho sna :) film kde by hralo tolko akcnych hrdinov, neocakavam nic inteligentne, len brutalne jednoduchy oddych :) a musim povedat, ze trailer so Schwarzenegerom a Bruce Willisom potesil i ked predpokladam, ze v celom filme tam nehraju ;)

 2. Jožo hovorí:

  To mne tam chýba este Jean Claude Van Dame… ten sice vsetkych nevystrielal, ale tiez hrdina jak ma byt :-)

 3. JCVD to je uz uplne detstvo, i so Segalom :) ale postupom casu sa mi zdali ich filmy cim dalej tym viac smiesnejsie a banalnejsie, za to charizma takemu Bruce Willisovi ostava vzdy :)

 4. Pietro hovorí:

  Kto mi vie odpovedať, hudbu vo filme hrá aká skupina alebo skupiny.

 5. Pietro hovorí:

  Vďaka!

 6. Dexter hovorí:

  Do druhej časti sa snaží Sly získať aj nejaké tie posily z mladšej akčnej generácie: Vin Diesel, Dwayne “The Rock” Johnson a Chaning Tatum…som zvedavý koho nakoniec zlanári.