Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | July 23, 2018

Scroll to top

Top

Polaris Music Prize, Karkwa a budúcnosť

Polaris Music Prize, Karkwa a budúcnosť

| On 04, Okt 2010

Určite veľa ľudí, ktorí aspoň trochu sledujú dianie v hudbe, pozná anglickú prestížnu hudobnú cenu Mercury Music Prize. V minulosti ho získali napríklad Portishead, PJ Harvey, Arctic Monkeys, Klaxons a v roku 2010 to boli The xx. V 2006 vznikla v Kanade Polaris Music Prize práve podľa anglického vzoru a odvtedy sa každý rok porotcovia rozhodujú koho ocenia. Nezáleží na žánri, predaných albumoch či vydavateľstve, vyberá sa najlepší kanadský album.

Asi by sa dala viesť dlhá diskusia na tému nezávislosti a výpovednej hodnote podobných ocenení, každopádne uplynulé ročníky naznačujú, že Polaris Prize smeruje správnym smerom. Víťaz roku 2010, frankofónna formácia Karkwa bola doteraz pre svetovú hudobnú verejnosť neznámou skupinou a výhrou sa dostali do širšieho povedomia nielen Kanaďanov, ktorí ich poznali. Hneď prvou skutočnosťou, ktorá upúta je francúzština. V predošlých ročníkoch to boli anglofónne kapely, ktoré si cenu odniesli. Teraz však muzikanti z Montrealu prekvapili a ani sa nečudujem, že sami boli udivení, veď mali veľkú konkurenciu. Ročník 2010 bol naozaj silný a porotcovia nemali ľahkú úlohu. Viaceré kanadské formácie nahrali skvelé albumy a ak by si Polaris Prize odniesli Broken Social Scene, Owen Pallet alebo Caribou, nikto by nemohol nič namietať.

Prečo je však dobré, že vyhrala Karkwa? Album Les Chemins de verre ponúka viaceré vysvetlenia. Počuť na ňom, že skupina sa nebojí experimentovať, pracovať so zvukmi a navyše sa im to darí udržiavať a podávať vo veľmi príťažlivej forme. Tiež zaujme francúzština ako jazyk, ktorý si veľa poslucháčov neasociuje s indie rockom. Ak sa bude kanadské hudobné ocenenie uberať smerom objavovania a predstavovania svojich muzikálnych klenotov, veštím mu dlhú budúcnosť a serióznu výpovednú hodnotu.

[ctext] [c foto=polarismusicprize.ca]