Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Krátke hudobné tipy

Krátke hudobné tipy

| On 02, Okt 2010

DeVotchKa – A Mad & Faithful Telling*

V Amerike nenájdete veľa rusky pomenovaných hudobných formácií a aj preto je zoskupenie okolo Nicka Uratu špecifické. To nie je ale všetko. DeVotchKa mieša gogol-bordelovský punk, indie rock aj world music. V jednom celku nájdeme inšpiráciu rumunskou, gréckou, slovanskou hudbou; punkové aranažmány folkových piesní a muzikálne príťažlivé skladby. Veľmi svieže, veľmi krásne, veľmi lahodné. Mňam. (DeVotchKa – A Mad & Faithful Telling, ANTI- Records, 2008)

Chumbawamba – The Boy Bands Have Won

Čo sa musí stať, aby populárna punková skupina, ktorá má na konte niekoľko úspešných hitov, zmenila žánrové zameranie a začala hrať country- folkové piesne evokujúce vidiecku kapelu hrajúcu v typickom anglickom pube? To vôbec nie je myslené ako urážka, ale skôr ako niečo nevysvetliteľné. Veď si spomeňte na hit Tubthumping a teraz si predstavte tú istú skupinu spievať a cappella ľudové piesne sprevádzané harmonikou a akustickou gitarou. Nemožné? Nepredstaviteľné? Nuž, dôkaz má 50 minút, drží rekord v najdlhšom originálnom názve albumu a určite stojí za vypočutie. (Chumbawamba – The Boy Bands Have Won, No Masters, Westpark, 2008)

Yeasayer – All Hour Cymbals

Pre našinca je niekedy zložité pochopiť východnú kultúru a s hudbou to býva veľmi podobné. Iná káva je, ak sa do nám zrozumiteľnej hudby prenesú prvky východnej hudby. Zaváňa to potom exotikou, príťažlivo šteklí, avšak nedráždi tak ako originál, ktorý mnohokrát nevydržíme ani dopočúvať. Yeasayer znie ako blízko východná skupina experimentujúca v oblasti psychedelického popu, no pritom sú to chlapci z Ameriky. Po úžasnom debute nasledovalo menej úžasné pokračovanie, ale album spred troch rokov nemožno obísť. (Yeasayer – All Hour Cymbals, We Are Free, 2007)

Eddie Vedder – OST Into The Wild

Vraví sa, že ťažkí rockeri skrývajú svoju krehkosť za maskou drsných muzikantov. Spevák a gitarista grungovej Pearl Jam znie na albumoch drsne a nekompromisne, tak ako sa patrí. Eddie Vedder má nepochybne „zlatý baritón“ a pre mnohých je ikonou alternatívneho rocku. Avšak pre mňa sa stal ikonou po vypočutí soundtracku k filmu Into the Wild, ktorý sám skomponoval a nahral. Vzal si do rúk akustickú giratu a naspieval precítené folkové piesne. Nezľaknite sa, že ide o soundtrack, pretože perfektne funguje aj ako samostatný album. (Eddie Vedder – OST Into The Wild, J, 2007)

Aaron Parks – Invisible Cinema

Mladí jazzmani to v dnešnej dobe nemajú ľahké. Medzi mladými nie je veľa fanúšikov moderného jazzu, v rádiách ich nepúšťajú ani nespomínajú a kluby preferujú osvedčenú značku v podobe starších, slávnejších hráčov. Preto sa mnoho jazzových hudobníkov utieka do New Yorku, mesta nespočetných príležitostí, no aj tu sa presadia len tí najlepší. Vydanie albumu pod uznávanou značkou Blue Note sa dá považovať za úspech a svedčí o kvalite. Klavirista Aaron Parks bez pochýb patrí k špičke súčasného jazzu a jeho debut v prestížnom vydavateľstve to len potvrdzuje. (Aaron Parks – Invisible Cinema, Blue Note Records, 2008)

* – Hudobná redakcia odporúča