Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Kocky boli hodené…

Kocky boli hodené…

| On 01, Okt 2010

Z čiar sa dá urobiť štvorec. Zo štvorcov sa dá urobiť kocka. A čo sa dá urobiť z kociek? Všetko, na čo si len pomyslíte… Neveríte? Príďte si pozrieť izraelské predstavenie Cirkus kociek. V akomsi imaginárnom svete ožíva hranatý svet pod rukami dvoch klaunov. Dve postavy – muž a žena medzi sebou rozvíjajú zvláštnu abstraktnú hru. V konečnom dôsledku na javisku predvádzajú úžasný cirkus, kde hlavnou rekvizitou je kocka – rôznych farieb a veľkostí. Kocky sú všade. Kockový je červený klaunský nos, kocková je kabelka, kockové sú podpätky na topánkach a tiež hranatý psík, ktorého sa herec na javisku márne snaží vycvičiť. Kocky slúžia aj ako kostým, herci si ich obliekajú, naťahujú ich, zmenšujú, rozkladajú…

Tvorcom z Train Theatre sa podarila dosiahnuť neuveriteľná variabilita jednej rekvizity. Veľká (zdanlivo celá biela) kocka sa dokáže zmeniť na hada, vtáka, tuleňa a ďalšie neidentifikovateľné tvory. Zo zvierat sa mení na kulisu a na nej sa odohráva ďalší hranatý príbeh. Zdá sa vám tých kociek nejako veľa? Nebojte sa, predstavenie je popretkávané tancom, hudbou, spevom a dvaja herci medzi sebou komunikujú humorným spôsobom. Robia si navzájom zle, no je medzi nimi zvláštna symbióza a divák vidí, že sa nakoniec majú radi.

Celé predstavenie je tvorené viacerými obrazmi, ktoré so sebou kompozične nesúvisia. To znamená, že ak by ste prišli do hľadiska v polovici predstavenia, kvalitu vašej recepcie to neovplyvní. Výborné predstavenie najmä pre väčšie deti, tie najmenšie na túto abstrakciu postupne prestávajú hľadieť so záujmom. Cirkus kociek je naozaj cirkusová „všehochuť“.

Predstavenie bolo odohraté v rámci festivalu Bábkarská Bystrica 2010 (Prvý impulz – Divadlo pre deti).

Cirkus kociek. Námet, koncepcia a výprava: Galia Levy-Grad, umelecké prostriedky a scenár: Marit Benisrael, hudba: Avi Benjamin, réžia: Galia Levy-Grad, Marit Benisrael. Hrajú: Noa Adam, Nir Landa.

[ctext] [c foto=www.bdnr.sk]