Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Quo vadis, Martin?

Quo vadis, Martin?

| On 30, Sep 2010

Milý Martin,

na poslednú Superstar som len pokukoval, ale Tvoj talent sa nedal prehliadnuť. Ukázal si peknú farbu hlasu, slušnú intonáciu a vedel si, že by si sa mohol posunúť ďaleko. Nakoniec to stačilo na víťazstvo. Nuž, ťažko sa ostatným konkurovalo, keď im to lietalo okolo notovej osnovy ako pojašený oscilátor. Priznám sa, Tvoje ďalšie kroky som nesledoval, ale nedávno som natrafil na české recenzie debutu – Let’s Celebrate.

Články s vysokými hodnoteniami rezonovali v mojej hlave natoľko, až som aj ja skončil pri Tvojom albume. Nečakal som žiadne novátorstvo, ale z toho, čo som objavil mi prišlo nevoľno a vnucuje sa mi otázka, či už všetci recenzenti stratili aj tú poslednú štipku vkusu. Pýtam sa aj Teba, prečo si okopíroval snáď celú svetovú scénu, keď kúsok originality, aj keď skromnučko, vedela na svoj debut vniesť už aj Katka Koščová. Naozaj by som nikdy nepomyslel na tak neuveriteľný mix štýlov, hlavne keď sa tvoj hlas do polovice kompozícii nehodí. Uvedomujem si, že obdivuješ Tom Jonesa, ale jeho prvý počin sa napríklad držal oveľa jasnejšej línie. Kam smeruješ Ty? Lebo album trpí. Veľmi.

Miestami slušné aranžmány a inštrumentálne výkony to nezachránia, keďže nad všetkým stojí Tvoj hlas. Hlas s krásnou farbou a nevyužitým potenciálom v piesňach bezduchých práve kvôli tomu, že vzhľadom na Tvoj vek nedokážeš zaspievať zmes funku, swingu, bossa-novy a ďalších štýlov takým spôsobom, aby to bolo precítené a charizmatické. Ono to proste nejde, aj keď viem, že moc, moc chceš, ale opäť sa pýtam, čo budeš ponúkať neskôr, keď si nám na úvod ponúkol platňu, ktorá sa hodí skôr ako výber hitov z dvadsaťročnej kariéry. Ku kvalitnému albumu netreba len dobrý spev či hudobníkov, ale v dnešnej dobe kompilátov hlavne kvalitnú myšlienku. Asi Ti to na Slovensku ešte nikto nepovedal, no hovorím to teraz ja a budem rád, keď na to budeš pri najbližších krokoch aspoň trocha myslieť. Možno budem potom kľudnejšie spávať…

S úctou, Marián.

[ctext] [c foto="vratislav.7x.cz"]