Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 23, 2018

Scroll to top

Top

Pozor! Veď zožerie aj nás!

Pozor! Veď zožerie aj nás!

| On 29, Sep 2010

Mapujeme festival Bábkarská Bystrica

Počuli ste už trávu rásť? Všimli ste si niekedy pozornejšie, čo sa deje pod nohami vo vašej záhrade? Bábkové divadlo Béla Kövera z maďarského mesta Szeged zameralo svoj pohľad práve sem – na mikrosvet hmyzu.  V zdanlivo bežných situáciách, akých sa každodenne udejú milióny, sa rozvíja príbeh malej húseničky. Ako už býva zvykom, na začiatku bolo jedno celkom malé vajíčko. Toto biele „čudo“ prilákalo pozornosť ďalšieho hmyzu, no malo šťastie, že neskončilo pod ich zubami, ale vyliahla sa z neho malá rozkošná húsenica. Od tohto momentu sa začína doslova a do písmena napĺňať názov predstavenia „Mňam,mňam“. Húsenička ukazuje svoj neskutočný apetít, postupne jej nestačia listy a tráva, s chuťou sa púšťa do hrozna, hrušky, jabĺčka či kvetov. Jej pažravosť bola až taká veľká, že deti v hľadisku postupne strácali k hlavnej hrdinke sympatie; (jedno z nich dokonca vykríklo: „Pozor! Veď zožerie aj nás!“). S pribúdajúcim jedlom začala rásť aj samotná maškrtnica. Ten, čo žerie, môže ale byť aj zožratý! Keď sa na scéne objavil chameleón, začala sa hra o prežitie. Kto však čakal, že tvorcovia hry pažravú húsenicu potrestajú tým, že skončí v jeho žalúdku, mýlil sa . Zo škaredého kačiatka sa nakoniec stala krásna labuť – presnejšie povedané krásny motýľ, ktorý sa vznášal v sále až pokiaľ neodišiel posledný detský divák…

Príbeh sa obišiel bez slov. Nebolo ich treba. Neverbálne predstavenie bolo doplnené zvukom gitary, jej tóny boli dokonalo zosynchronizované so správaním sa bábok na javisku. Maďarskí bábkoherci na Bábkarskej Bystrici predviedli pozoruhodnú ukážku zo svojho remesla, ktorou dokázali, že divadlo môže búrať jazykové bariéry, aj keď sa jedná o tých najmenších divákov.

Predstavenie bolo odohraté v rámci štvrtého festivalového dňa Bábkarská Bystrica (Prvý impulz – Divadlo pre deti).

Mňam, mňam. Hudba: Balász Szabó, výprava: Andrea Tóth, výroba: Irén Csontos, János Jernei, Dorottya Szücs, Andrea Tóth, scenár a réžia: Zsuzsa Szabó. Hrajú: Jolán Balasi, Ágnes Diószegi, Zoltán Huszár, Endre Jeney, Hajnalka Nikodémusz, Mihály Rácz, Teodóra Rózsa, Dénes Szalkai.

[ctext] [c foto="www.bdnr.sk"]