Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Teória chaosu – alebo čo robiť v chaotickom svete a živote

Teória chaosu – alebo čo robiť v chaotickom svete a živote

| On 22, Sep 2010

Vychádza na DVD 20. septembra 2010

Život Franka Allena je presnejší ako chronometer. Živí sa publikovaním kníh a prednášaním o efektivite času. Každý svoj deň má rozpísaný na lístočkoch, ktoré sú na minútu presné a žiadny výkyv nie akceptovateľný. Napriek tejto svojej úchylke žije usporiadaný život s milujúcou manželkou, malinkou dcérkou a dobrými kamarátmi. Jedného dňa, keď je pred prednáškou nervóznejší ako inokedy, sa mu jeho žena Susan rozhodne pomôcť tým, že hodiny posunie o 10 minút vpred. Náhodou ich však posunie o 10 minút vzad a touto udalosťou začína Frankov súboj s časom, ktorý mu nie je súdený vyhrať. Práve 10 minút rozhodlo o tom, že Frankov život bude odteraz len cyklom náhod a chaosu. Keď sa mu začnú rozpadávať všetky jeho doterajšie istoty, rozhodne sa proti chaosu bojovať chaosom a rad komických, ale aj dramatických udalostí nenechá na seba dlho čakať.

Teória chaosu je nezávislý a veľmi nenápadný filmový počin, ktorý sa takmer tri roky (dúfam, že neúmyselne) vyhýbal našej distribúcií. K nám sa dostáva už len vo forme DVD, ktoré vyšlo 20. septembra 2010. Musím priznať, že začiatok ma za srdce príliš nechytil a v skutku to vyzeralo na nezáživnú a až príliš ukecanú drámu. Našťastie sa film po zhruba 20 rozpačitých minútach celkom slušne rozbehne a k žiadnemu hluchému miestu už nepríde. Je to príbeh, ktorý citlivou a naozaj reálnou formou ukazuje, ako sa dá žiť život, keď všetko čo ste kedy mali už nie je a vy sa musíte tejto skutočnosti postaviť čelom.

Réžie sa ujal Marcos Siega, ktorého meno je skôr známejšie v televíznom odvetví, a Teória chaosu je jeho tretí dlhometrážny počin. Za posledné obdobie režíroval niekoľko častí úspešných seriálov ako napríklad True Blood: Pravá krv alebo Vampire Diaries. Osobne si myslím, že by to mohol skúsiť ešte nejakým príjemným nenápadným filmom… Ak by niekoho odrádzala od filmu skutočnosť, že Ryan Reynolds hrá hlavnú úlohu, nemusí mať strach. Najväčším plusom pre tento film je práve on. Definitívne mi tu dokázal, že nie je len sladkým princom s chlapčenským úsmevom či komiksová ikona. On tu totiž ukazuje, že vie hrať aj charakterové úlohy, a viac ako presvedčivo.

Čo bolo dnes bude aj zajtra, ale len preto, aby to mohlo byť úplne ináč pozajtra. Čo neznamená, že to tak aj bude, keď to čakáme všetci – určite to tak nebude! (Zákon chaosu)

Konečný verdikt: 70%

Teória chaosu je film, za ktorý môžeme byť vďačný, že ho tunajšie distribučné spoločnosti konečne zaradili do svojej ponuky. Nie je to rozhodne žiaden svetoborný počin, ale svojím rozprávačským postupom a citlivým prístupom si dokáže nájsť svojho koncového diváka.

P.S.: Koho by Ryan nepresvedčil, môže siahnuť po ďalšom, pre neho netypickom, filme Deviatky (Nines), ktorý sa k nám tiež dostal po dlhom prehliadaní.

Chaos Theory, komediálno-romantická dráma, USA 2007, 86 min. Réžia: Marcos Siega, hrajú: Ryan Reynolds (Frank Allen), Emily Mortimer (Susan Allen), Stuart Townsend (Buddy Endrow), Sarah Chalke (Paula Crowe), Matreya Fedor (Jesse Allen)

[ctext] [c foto="Castle Rock Entertainment"]