Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

HOLLYROTH verzus M.H.L.

HOLLYROTH verzus M.H.L.

| On 21, Sep 2010

Nedávno som si všimol neustálu konfrontáciu medzi dvoma divadelnými predstaveniami. Nič nezvyčajné, poviete si. Konkurencia je vo filmovom či hudobnom priemysle, rovnako aj v divadle a jednotlivé inscenácie medzi sebou zvádzajú neustále mikrosúboje. HOLLYROTH a M.H.L sa za posledný polrok stretli viackrát – na festivale Nová dráma (New drama), taktiež v rámci Divadelnej Nitry a obe predstavenia sú nominované na cenu za najlepšiu inscenáciu sezóny (Dosky 2010). V tomto článku nehľadajte recenzie jednotlivých predstavení. Tých sa možno neskôr dočkáte samostatne. Urobme si len menšie porovnanie. Pozor! Súboj HOLLYROTH verzus M.H.L. začína.

1. kolo: Výber témy

M.H.L. je skratka mena prvej slovenskej divadelnej režisérky Magdy Husákovej-Lokvencovej. Táto osoba nie je širokej verejnosti až tak známa a len málokto by si zašiel do knižnice, aby si o nej našiel bližšie informácie. Predstavenie M.H.L. ponúka divákovi možnosť dozvedieť sa o tejto režisérke prostredníctvom nenásilnej a pútavej divadelnej formy. Hlavná hrdinka, na pozadí totalitnej politiky, zažíva vzostupy i pády v osobnom i profesijnom živote. HOLLYROTH (celým názvom HOLLYROTH, anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá) divákovi predstavuje nášho významného básnika Jána Hollého. Predstavuje ho nielen pomocou citácií z jeho diel, ale ukazuje ho aj ako obyčajného človeka, ktorý sa neustále sťažuje na majetkové a zdravotné pohromy. Aj keď bol Ján Hollý významnejšou osobnosťou našich dejín ako Magda Husáková-Lokvencová, oba osudy sú zaujímavé a rozhodne nenudia. V prvom kole sa tak zrodila remíza 1:1.

2. kolo: Herecký výkon

Inscenácie sú monodrámy, to znamená, že na javisku sa pohybuje len jedna osoba. Róbert Roth aj Slávka Daubnerová zvládli svoje úlohy výborne. M.H.L. je komornejšie, pokojnejšie, dominantné je hovorené slovo, pohyb po javisku je (v porovnaní s HOLLYROTHOM) slabší. HOLLYROTH je dynamické rozprávanie s množstvom akcie. Robo Roth je ako nespútaný živel, ktorý mení nielen svoje kostýmy, ale v rámci príbehu plynulo prechádza z jednej roly do druhej. Mizanscéna je využitá v maximálnej možnej miere, herec sa pohybuje po celej ploche javiska vertikálne i horizontálne, počas predstavenia vchádza i do hľadiska. Aj keď je Slávka Daubnerová nepochybne oveľa príťažlivejšia ako Robo Roth, strhujúci herecký výkon (aký sa nevidí každý deň) posiela v tomto kole do vedenia predstavenie HOLLYROTH. Výsledok v druhom kole 1:0.

3. kolo: Divácky zážitok

V tomto bode môžem komentovať len vlastnú recepčnú skúsenosť, pretože každý divák má svoj vlastný vkus a iné estetické vnímanie diela. M.H.L. na pozadí života hlavnej hrdinky odkrýva aj historické (a najmä tie politické) udalosti danej doby. Osobný príbeh jedného človeka sa tak na javisku spája s príbehom Československa. Slávka Daubnerová, herečka, zároveň aj režisérka a scenáristka, sa v predstavení nevyhýba ani technickému oživeniu ako videoprojektor, premietanie textu, mikrofón alebo videokamera… Vďaka tomu všetkému sa má divák po celý čas na čo pozerať. HOLLYROTH, ako už názov napovedá, je prepojenie básnika Hollého a herca Rotha. Robo si okrem básnika zahrá aj sám seba a na javisku stvárni aj Hollého literárne postavy, zaznejú tiež Shakespearove citácie. Najdôležitejšou črtou inscenácie je jazyk – bernolákovčina. Ako herec sám hovorí, je úžasné počúvať ten dokonalý rytmus… A naozaj, jazyk pôsobí ako pieseň, krásne rytmická, ktorá sa dobre počúva. Nezaostáva ani vizuálny pôžitok. Roth maximálne využíva rekvizity, ktoré na javisku má, maľuje si tvár, zapaľuje oheň, oblieva sa vodou. Jednoducho výkon, ktorý si vyžaduje veľa psychických, ale aj fyzických síl. Dať do popredia jedno alebo druhé predstavenie by nebolo správne. Remíza je preto v 3.kole zaslúžená. Výsledok tretieho kola 1:1.

Konečný stav, 3:2 pre Rotha

Ak budete mať možnosť (najbližšia príležitosť bude na Divadelnej Nitre), rozhodne si obe predstavenia nenechajte ujsť. Po troch kolách je u mňa víťazom HOLLYROTH. Tým však nechcem naznačiť, že by M.H.L. bolo výrazne horšie. Napokon – Dosky 2010 ukážu, či moje konštatovanie bolo správne alebo som sa prepočítal.

HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkosti a pomerkováňá. Scenár a réžia: Rastislav Ballek a.h. ,dramaturgia: Peter Pavlac, scéna a kostýmy: Jozef Ciller, hudba: Martin Ožvold (DJ OSWALD), hrá Robert Roth

M.H.L. PAT a Štúdio 12, réžia, herečka: Sláva Daubnerová, dramaturgia a hudba: Pavel Graus, videoart: Lukáš Kodoň. Premiéra: 27.február 2010.

[ctext] [c foto="snd.sk, nitrafest.sk, Katarína Smiková"]

Komentáre

  1. Michal hovorí:

    Zdá sa, že dosky potvrdili :)))))))