Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Súboj Titanov – súboj medzi časom overenou klasikou a novým blockbusterom

Súboj Titanov – súboj medzi časom overenou klasikou a novým blockbusterom

| On 15, Sep 2010

Jedna z najväčších DVD-čkových udalostí roku sa udeje 15. septembra. Samozrejme jednotkou pre všetkých bol zrejme Avatar, kde ste v jednom packu našli nielen rozšírenú verziu ale aj plno bonusov nad ktorými zavzdychal nejeden geek. Ja tu však teraz hovorím o spojení nesmrteľnej fantasy klasiky s jej remakeom. Hovorím o Súboji Titanov, kde v jednom packu, za celkom rozumnú cenu, nájdete oba tieto filmy.

Súboj Titanov (1981)

Hneď po svojom uvedení do kín sa stal Súboj Titanov jedným z najzárobkovejších filmov roku. Do dnešných dní si udržiava svoj kultový status a pravidelne sa objavuje v rebríčkoch fantasy filmov na poprednom mieste. Môže za to hneď niekoľko vecí: slušný, rozsiahly príbeh a jeho prerozprávanie, triková práca Raya Harryhausena a „božské“ obsadenie.

Staré grécke báje a povesti publikum vždy pútali. Či už to má byť Petiškova kniha, ktorú vlastní zrejme každý tretí vo svojej knižnici alebo Hollywoodsky megaprojekt, ktorý má približovať tieto príbehy súčasnému publiku. V tomto filme sledujeme osudy mladého poloboha Persea, ktorý je synom samotného Dia. Kým sa v príbehu dostaneme k samotnej hlavnej dejovej línii, sú nám predkladané mnohé veci z Perseovej minulosti a vykresľované rôzne udalosti, aby sa dali lepšie pochopiť všetky súvislosti. Je to dobré najmä preto, že je dostatok času sa bližšie zoznámiť s postavou a ku koncu jej naozaj fandiť. O čo tu naozaj kráča je príbeh hrdinstva a obetovania sa pre lásku. Perseova snúbenica Andromeda sa dostala do nemilosti bohyne Tetis a má byť obetovaná morskej oblude, Krakenovi. Perseus, ktorý je vlastníkom božských darov a „nekonečnej“ odvahy, sa rozhodne zmeniť Andromedin osud. Na svete je iba jediný tvor, ktorý dokáže zastaviť Krakena a tým je Gordona Medúza, ktorá mení svojim pohľadom všetko živé na kameň. Na Persea a jeho spoločníkov čaká cesta plná dobrodružstva a nástrah…

Prečo sa príbeh s takouto banálnou zápletkou mohol stať takmer nezabudnuteľným? Určite preto, lebo je to obsahovo niečo čo fungovalo, funguje a bude fungovať. A ak do obsahu zasadíte perfektnú formu, tak sa zážitok znásobí. Za formou stojí Ray Harryhausen, človek, ktorý neodmysliteľne patrí k vývoju špeciálnych efektov. Svojou stop-motion model animation rozhýbal Krakena, Medúzu i Pegasa. Kto si myslí, že v dnešnej dobe ide o zastaranú a nepoužiteľnú vec,  má viac-menej pravdu, ale táto technika vo mne vyvoláva veľmi pozitívne pocity. Nielen preto, že je to kúsok nostalgie, ale núti vás uvedomiť si, že človek ktorý za tým stál vložil do toho neuveriteľne veľa energie.

Celý film je popretkávaný sekvenciami z Olympu. Vidíme vlastne z prvej ruky prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú. Vidíme božské vrtochy a bohovia sú stvárňovaní hereckou elitou tej doby. Avšak čo poteší na bohoch Olympu, to zamrzí na protagonistoch na zemi. Herecké výkony sú priam amatérske a niekedy pôsobia až komicky. Predstaviteľ Persea, Harry Hamlin, veľa výrazových prostriedkoch teda nepobral, vlastne Súboj Titanov bol jeho najúspešnejší film. Po pár návratoch na strieborné plátno sa do dnešných dní zmieta v televíznej produkcii.

Musím ešte poznamenať, že celková filmárska práca je skôr priemer. Režisér Desmond Davis je televízny režisér, čo nie je tajomstvom, a nebyť producentskej ruky Harryhausena, možno by sa film dostal niekde na smetisko dejín.

Konečný verdikt: 80%

Súboj Titanov má istotne nezastupiteľné miesto vo svetovej kinematografii. Nielenže je to vrcholné dielo Raya Harryhausena, ale svojím pozitívnym vyznením si dokázal získať množstvo divákov a fanúšikov.

Clash of the Titans, Fantasy, USA 1981, 118 minút, réžia: Desmond Davis, hrajú: Harry Hamlin (Perseus), Laurence Olivier (Zeus), Ursula Andress (Afrodita), Maggie Smith (Tetis), Judi Bowker (Andromeda)

Súboj titanov (2010)

V čom sa momentálne zmieta Hollywood? Je to vo svete všemožných adaptácií (teraz hlavne tých upírskych), neoriginálnych scenárov a remakeov. Niet divu, že sa diváci utiekajú k nezávislej či k európskej alebo ázijskej tvorbe. Sem-tam však nejaký hollywodský remake dokáže zaujať. Je to vtedy keď sa na mušku vezme dôverne známy film, ktorý ešte dokáže ľuďom zarezonovať v ušiach.

Dej nového Súboja Titanov má veľa spoločných čŕt s originálom. Ľudia sa už prestali utiekať k bohom po rady a prosby. Olymp sa rúti do zabudnutia a jediný kto s tým chce niečo robiť je Hádes, jeho úmysly ale nie sú samozrejme „kóšer“. Perseus, mladý muž ktorému Hádes zabije rodinu, sa zhodou okolností dostane do mesta Argos. Práve tu sa naplno prejaví hnev bohov a ľudia dostanú na výber. Buď bude zničené celé mesto alebo obetujú princeznú Andromedu Krakenovi. Keď vyjde najavo, že Perseus je poloboh, musí sa spolu s najlepšími vojakmi Argosu vydať na výpravu , ktorá zmení osud ako mesta tak aj Andromedy.

Film ďalej napreduje ako nejaká počítačová hra. Posúvame sa z úlohy do úlohy, sem tam sa pripojí k výprave niekoľko nových postáv, až to časom začne byť mierne otravné (hlavne postava Io, ktorá sa nezmyselne zjavuje v družine a svojou otravnosťou pomaly prevyšuje postavu Rose v seriáli Dva a pol chlapa).

Persea stvárňuje terajšia herecká jednotka Sam Worthington. Bohužiaľ, keď príde k momentom, keď musí ukázať nejaký prejav emócií, tak sa sami seba začnete pýtať prečo je tento herec tak uznávaný. Hamlinov Perseus z roku 1981 by si oproti tomuto výkonu zaslúžil Oscara. Aj v tomto remakeu stvárňujú bohov skvelí herci súčasnosti, ale vo svojich úlohách sú nesympatický až hanba. Zeus sám nevie čo vlastne chce svojím konaním dosiahnuť a dialógy medzi ním a Perseom pôsobia akoby boli napísané malým chlapcom, ktorý sa práve naučil rozprávať. Nesympatické sa môže zdať aj Perseove pohŕdanie každou ponúknutou pomocou, takže potom nemáte nejakú valnú potrebu mu držať palce a v podstate je vám jedno ako dopadne (aj keď to všetci vieme už na začiatku).

Aby som tu len nenadával na tento film, tak musím pozdvihnúť jednu vec a to megalomanské triky a akčnú réžiu Louisa Leterriera. Forma je výborná, ale nad obsahom vyhráva snáď ešte viac ako vo filme 300 (pričom dojem z filmu nie je vôbec rovnaký).

Napriek tomu, že na film nadávali kritici a aj väčšina publika, dokázal zarobiť toľko, že druhá časť nenechá na seba dlho čakať a natáčanie Súboja Titanov II je už ohlásené.

Konečný verdikt: 40%

Oceňujem snahu oprostiť sa od originálu a ísť svojou cestou, ale to je zrejme chybou celého filmu. Milostná zápletka je nulová a Perseove konanie bez väčšej motivácie. Ako popkornový blockbuster rozhodne poteší, ako plnohodnotný film vôbec nie.

Clash of theTitans, Fantasy, VB/USA 2010, 106 minút, réžia: Louis Leterrier, hrajú: Sam Worthington (Perseus), Liam Neeson (Zeus), Ralph Fiennes (Hádes), Gemma Arterton (Io), Mads Mikkelsen (Draco)

Záverečný verdikt:

Nebudem hodnotiť tento pack percentuálne, ale iba slovne a aj to v skratke, lebo som toho napísal dosť a vy ste si už obraz mohli urobiť. Dostáva sa vám do rúk nesmrteľná klasika, ktorú treba vidieť a ako bonus dostanete jej remake, ktorý si buď vychutnáte alebo zatratíte.

[ctext] [c]