Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Opera? Zahoďme predsudky!

Opera? Zahoďme predsudky!

| On 14, Sep 2010

Ak padne reč na operu, často sa stretávam s odmietavým postojom. Ľudia zvyknú hovoriť „toto nie je môj hrnček kávy“. Ale prečo? Pri debate zisťujem, že najväčší odporcovia na nej ani raz neboli a ich odmietanie pramení len z predsudkov. Aké sú najčastejšie štyri omyly?

Nebude ma to baviť…

Ak je po toľkých rokoch aktuálny Sofokles, Shakespeare alebo Moliére, nemusíte sa báť toho že by Verdi či Puccini za nimi zaostávali. Musíme si uvedomiť, že opera nie je nič, čo by bolo bežnému smrteľníkovi vzdialené, je to klasické divadlo s jediným rozdielom – miesto hovoreného slova znie operný spev. Apropo, keď som už spomenul operný spev, rôzne Talentmánie a súťaže podobného druhu dokazujú, že diváci takýto štýl milujú (za všetko hovorí Paul Potts, víťaz Britain’s Got Talent).

Nebudem im rozumieť…

Častý omyl. Ľudia majú pocit, že slovám predneseným v opernom speve nie je rozumieť. Navyše väčšina predstavení je v taliančine, či v inom jazyku. Nemusíte mať strach. Každé takéto predstavenie má slovenské titulky, ktoré sú napísané zrozumiteľne a jednoducho. Divák, ktorý nemá problém s otitulkovaným filmom, by nemal mať problém ani na opere.

Je to príliš drahé…

Áno, je pravda, že najdrahšie vstupenky sa pohybujú okolo 30 eur. Kto však tvrdí, že si musíte sadnúť akurát do lóže? Najlacnejšie vstupenky sa dajú zohnať už za 5 eur, navyše ak ste študent máte 50% zľavu. Samozrejme treba sledovať oznamy SND, sú predstavenia, na ktoré zľavy nemožno uplatniť. Pol hodinu pred začatím predstavenia majú študenti na nevypredané domáce predstavenia jednotnú cenu 2,50 €. Ak si cenu porovnáme napríklad s cenou za film v 3D kine, suma je takmer rovnaká.

A prečo je opera drahá? Treba si uvedomiť, že väčšina opier má veľkolepé kulisy, nádherné historické kostýmy, na scéne sa objavuje veľké množstvo postáv, ktoré sprevádza živý orchester. Často sa tak počet ľudí angažovaných na jednom predstavení blíži k počtu sto. A týchto ľudí treba zaplatiť.

Opera sa rovná smotánka…

Takýto dojem môže vzniknúť, ak sa v hľadisku pozriete okolo seba. Páni v kravatách, smokingoch, dámy v luxusných róbach… Opera je nádherná v tom, že sa odohráva len vo veľkých alebo národných divadlách. A na takéto miesta sa podľa etikety chodí elegantne, či už je to činohra, balet alebo spomínaná opera. To, že má pán vedľa vás sako ale neznamená, že to musí byť hneď riaditeľ banky. Nemýľme si smotánku a vkusne oblečeného človeka.

A herci? Keď som bol počas prestávky opery Tosca v zákulisí Národního divadla v Brne, jej protagonisti sedeli za oponou, rozprávali sa medzi sebou a smiali. Aj oni sú úplne obyčajní ľudia.

Záverečné zamyslenie

Nikomu nič nevnucujem. Netreba ale zatracovať niečo, čomu ste ani len nedali šancu. Moje odporúčanie teda znie – absolvujte jedno predstavenie a až potom si na operu urobte názor.

[ctext] [c]