Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | September 24, 2018

Scroll to top

Top

Poprední klaviristi súčasnosti II – Ivo Pogorelich

Poprední klaviristi súčasnosti II – Ivo Pogorelich

| On 04, Sep 2010

Profil klaviristu, ktorý sa stal slávny aj preto, lebo nevyhral…

Ivo Pogorelich je chorvátsky klavirista, narodený 20. októbra 1958 v Belehrade v Juhoslávii (teraz Srbsko, po rozpade Juhoslávie sa stal chorvátskym občanom). Prvé kontakty s klavírom získal v siedmich rokoch, kedy začal navštevovať hudobnú školu v Belehrade. V dvanástich bol pozvaný na štúdium do Moskvy, kde nakoniec aj dokončil konzervatórium. V roku 1976 začal študovať pod vedením gruzínskej klaviristky Aliza Kezeradze (+2006), s ktorou sa v roku 1980 oženil.

Pogorelich v 1978 vyhral “Casagrande Competition” v Talianskom Terni, o dva roky vyhral “Montreal International Musical Competition”. Avšak slávny sa stal počas Medzinárodnej sútaže Fryderyka Chopina vo Varšave v roku 1980. Ako veľký favorit v treťom kole nečakane vypadol, po rozhodnutí a odhlasovaní poroty. Argentínska klaviristka Martha Argerich, ktorá bola členom jury, prejavila svoj nesúhlas a na protest odstúpila z komisie. Okrem iného vyhlásila, že Pogorelich je génius a a spoločne so skupinkou poľských kritikov mu udelila zvláštnu cenu. Víťazom ročníka sa stal nakoniec vietnamsko – kanadský klavirista Dang Thai Son.

Debut v Carnegie Hall v roku 1981 vyvolal senzáciu a otvoril dvere. Od tej doby Pogorelich uskutočnil množstvo recitálov po celom svete, spolupracoval s významnými orchestrami ako London Symphony Orchestra, Vienna Philharmonic, Berlin Philharmonic a iné. Čoskoro rozvinul spoluprácu aj s Deutsche Grammophon a od roku 1982 sa stal jedným z popredných umelcov tohto vydavateľstva, pričom nahral diela Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Liszta, Mozarta, Musorgského, Prokofijeva, Rachmaninova, Ravela, Scarlattiho, Scriabina a Čajkovského. Po smrti jeho manželky v roku 1996 na istý čas prestal s aktívnym vystupovaním a na koncertné pódia sa vrátil až v roku 2000. Momentálne žije vo Švajčiarsku.

Na svete sa nájde len málo tak provokatívnych a neortodoxných klaviristov, akým je Pogorelich. Skladbu dokáže napríklad odohrať v tak pomalých tempách, že divák má problém vôbec obsedieť na stoličke. Známy je pre svoje dokonalé ovládanie dynamiky a originálne interpretácie. Jeho predstava už počas Chopinovej súťaže v 1985 by sa dala definovať ako nadčasová. Kontroverzia sa s ním akosi už vlečie po celý život a inak tomu nie je ani v súčasnosti.

Pogorelich je známy aj svojím aktívnym organizovaním kultúrnych podujatí a súťaží. Podporuje mladých umelcov a založil nadáciu na pomoc a získanie štipendia pre chorvátskych klaviristov. V roku 1988 bol menovaný veľvyslancom dobrej vôle UNESCO a každý rok zahrá zopár dobročinných koncertov.

V mladosti prekonal rôzne zdravotné problémy, hepatitídu a reumatickú horúčku. Odvtedy ho neopustila extrémna starostlivosť o zdravie a stále cvičí cviky vytvorené pre ruské baletky, každý deň máva dlhé prechádzky, chodí skoro spať a ráno vstáva 5:30.

Komentáre

  1. JK hovorí:

    Myslím si, že tento klavirista je už za hranicami normálneho vnímania sveta.