Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Sting – Symphonicities

Sting – Symphonicities

| On 29, Aug 2010

Po minuloročnom počine “If On a Winter’s Night…” som čakal na vzkriesenie, lebo vypočutie tohto vianočného albumu sprevádzala trpká nálada a dojem, že Sting sa poberá do dôchodku. Fanúšikovia sa po roku dočkali reparátu, ale len v podobe ďalšej kompilácie. O novom Stingovom albume a o tom, či sme sa pohli k lepšiemu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Symphonicities je Stingov desiaty album, vydaný v júli 2010. Ako prezrádza už názov, ide o spoluprácu so symfonickým orchestrom, konkrétne Royal Philharmonic Concert Orchestra a na albume zaznejú známe aj menej známe veci z dôb minulých. Producentom bol samotný Sting spoločne s Rob Mathesom (Bono, Eric Clapton, Elton John, Pavarotti, …) a mixáž uskotočnil Elliot Scheiner a Claudius Mittendorfer.

CD má celkovo skoro 56 minút a všetko to odpáli úvodná “Next to you”, kde sa presvedčíme, že aj orchester vie byť “groovy”. Ešte dôležitejší je poznatok, že neubudla tá dravosť, ktorú mala pôvodná verzia za čias Police. V podobnom duchu sa nesie aj predposledná vec na albume “She’s Too Good For Me”. Z histórie Police sa ešte objaví vydarená “Every Little Thing She Does Is Magic”, ktorá chytila v novom ošatení druhý dych, alebo aj “I Burn For You”. Sláčiky prospeli refrénu “When we dance” a určite sa nič nepokazilo ani pri novej verzii “I hung my head” (túto pieseň prevzal mimochodom od Stinga aj Johnny Cash). “I hung my head” , z albumu Mercury Falling ale moc progresu nezískala a podobne je na tom “Englishman In New York”, ktorého považujem za najmenej vydareného. Akosi mám túto “Stingovku” zachovanú inak a orchester so mnou v tomto prípade nepohol. Na druhej strane nájdeme zopár majstrovských kusov. “Roxanne” sa znovu narodila, zmizol typický gitarový riff, spomalilo sa tempo a vznikla veľmi pôsobivá baladická záležitosť. Povinne vypočuť! Svetlé momenty vznikajú aj pri “The End Of The Game” a hlavne “The Pirate’s Bride”, kde sa ku skvele hrajúcemu orchestru a Stingovmu hlasu pridáva aj speváčka Jo Lawry, ktorá pozdvihuje celý dojem o úroveň vyššie. Mimochodom hudobníci z Royal Philharmonic odviedli špičkovú robotu, z nahrávky cítiť neuveriteľný ťah a život.

Konečný verdikt: 80%

Revolúcia sa nekoná, kritici rozmýšľajú či Stingovi nevyschol prameň a fanúšikovia dobrej hudby si púšťajú jeho orchester. Samozrejme nie každej veci sa orchester hodí, ale vo väčšine prípadov sa odviedla poctivá robota. Všetky pochvaly by mali ísť producentom a hlavne človeku, ktorý to všetko aranžoval, lebo Sting by mal navštíviť nejaké tie múzy, nastal najvyšší čas… Čakanie si zatiaľ môžeme skrátiť 5. novembra, kedy Sting vystúpi vo Viedni.

Skladby:
1.    ”Next to You” – 2:30
2.    ”Englishman in New York” – 4:23
3.    ”Every Little Thing She Does is Magic” – 4:56
4.    ”I Hung My Head” – 5:31
5.    ”You Will Be My Ain True Love” – 3:44
6.    ”Roxanne” – 3:37
7.    ”When We Dance” – 5:26
8.    ”The End of the Game” – 6:07
9.    ”I Burn for You” – 4:03
10.    ”We Work the Black Seam” – 7:17
11.    ”She’s Too Good for Me” – 3:03
12.    ”The Pirate’s Bride” – 5:02
Previous Story

There are no older stories.