Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Poprední klaviristi súčasnosti I – Valentina Lisitsa

Poprední klaviristi súčasnosti I – Valentina Lisitsa

| On 29, Aug 2010

Táto hráčka na klavír je jeden z najzaujímavejších zjavov súčasnej klasickej scény. Narodila sa v Kyjeve, začala hrať keď mala tri roky a už v štyroch hrala svoj prvý recitál. Po ukončení štúdia na Ukrajine sa presťahovala do USA aby sa nakoniec stala občanom tejto krajiny. Momentálne žije v Severnej Karolíne so svojím manželom, taktiež klaviristom, trojročným synom a štyrmi koncertnými krídlami.

Spolupracovala so Sao Paolo Symphony, Novozélandskou a Varšavskou filharmóniou a Pražským komorným orchestrom. Ako komorný hráč participovala na množstve projektov, ale asi najprestížnejšiu spoluprácu rozvinula s huslistkou Hilary Hahn (turné 2007, 2009). Doteraz nahrala osem vlastných albumov a tri nezávisle vydané DVD, kde okrem iného prezentovala komplet 24 Chopinovych etúd.

Jej repertoár je obdivuhodne široký. Záber od Bacha, Mozarta až po Šostakoviča či Bernsteina dokazuje obdivuhodný talent a disponovanosť zvládnuť tak rozdielne vývojové obdobia. Napriek tomu sama pripúšťa, že inklinuje k dielam Rachmaninova a Beethovena. Ako žena dokáže zahrať neuveriteľne náročné diela (Liszt – Totentanz sólo pre klavír, Paganini Liszt – La Campanella, Rachmaninove sonáty), v ktorých treba disponovať ohromným rozsahom a technikou na najvyššej úrovni.

Lisitsa je asi najlepšia súčasná klaviristka, ktorá sa doťahuje aj na osobnosti ako Kissin či Volodos. Vzhľadom na ženu si vyberá nezvyčajne ťažký repertoár, pri ktorom dokazuje, že pre ňu nie je nič nehratelné. Hrá čisto a nechodí za hranu možností nástroja, kde sa už začína strácať zrozumiteľnosť. V pomalých a lyrických častiach dokáže zaujať a vo virtuóznych zasa ohúriť. Skĺbuje tzv. “chlapskú” ruku so ženským citom, pričom každej skladbe vie vdýchnuť dušu a zanechať svoju pečať.

Uprednostňuje klavírnu značku Bösendorfer a dokonca nahráva aj so svojim vlastným kusom od tejto firmy. Tmavší a temnejší zvuk Bösendorfera spoločne so špecifickými možnosťami tvorby tónu mnohokrát dopomáhajú k výslednej predstave, hlavne novodobých diel. Do budúcna plánuje ambiciózny projekt, nahrať všetkých tridsaťdva Beethovenových sonát. Vo voľnom čase rada varí talianske jedlá a trávi čas v záhrade, či reštaurovaním svojho starého sídla.