Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Kick-Ass – Príbeh nielen o nakopávaní zadkov

Kick-Ass – Príbeh nielen o nakopávaní zadkov

| On 29, Aug 2010

1. septembra v našich končinách vyjde na DVD-čkách jedna z veľmi pozoruhodných komiksových adaptácií za posledné obdobie, Kick-Ass. Komiksovky v terajšej dobe prežívajú svoj tzv. “golden age” a toto je určite ďalší dukátik do truhličky.

Za predlohou stojí Mark Millar (kreslil John Romita jr.). Meno Mark Millar môže byť aj v našich filmových končinách známe vďaka filmu Wanted, ktorý je tiež podľa jeho komiksu. Ale kde sa vo Wanted ubralo na krvavých scénach, tak práve v Kick-Ass sa na tom v žiadnom prípade nešetrilo.

Za režisérsku stoličku tohoto pozoruhodného a mierne chorého diela si sadol Matthew Vaughn. Za sebou mal iba dva počiny a z toho bol jeden Stardust, adaptovaný román Neila Gaimana. Je krásne vidieť, že z tohoto chlapíka sa nestal len ďalší rutinér. Do filmu vložil všetok svoj um, talent, nadanie a ešte k tomu všetkému si ho musel aj sám z veľkej časti zaplatiť, lebo do tohoto projektu sa žiadnemu väčšiemu štúdiu moc nechcelo.

Film začína klasickou “spider-manovskou” zápletkou. Sledujeme osudy takmer neviditeľného stredoškoláka Davea Lizewskeho. Žije si pomalý život so svojím otcom, s kamošmi trávi celé dni v obchode s komiksami a anatómiu ženy pozná len z monitora svojho počítača. Jedného dňa sa vytrhne z letargie a rozhodne sa pomáhať ľuďom ako maskovaný komiksový hrdina. Z Amazonu si objedná neoprén a vyráža do ulíc ako neohrozený Kick-Ass. To ešte netušil, že to bude ťažšie ako predpokladal, hlavne kvôli tomu, že nemá žiadne superschopnosti a vôbec sa nevie biť . Našťastie nie je jediný maskovaný hrdina v uliciach a prežiť mu pomáhajú Big Daddy, Hit Girl a Red Mist.

Možno sa zdá, že ide o príjemnú teen chuťovku, ale opak je pravdou. Film je drsnou R-kovou akciou, čiže sa môžete tešiť na hektolitre krvi a veľmi časté vulgarizmy. Najprekvapivejšie na tom je, že viac-menej všetky vtipné kombinácie nadávok pochádzajú z úst iba jedenásťročného dievčatka. Filmových znalcov určite potešia všemožné odkazy a citácie z rôznych, či už komiksových alebo nekomiksových, filmov. Ďalšou lahôdkou je fakt nadupaný soundtrack. Mika naspieval main song a počas filmu zaznie párkrát Prodigy a staré punkové veci. Film si po hudobnej stránke u mňa najviac šplhol použitím Morriconeho Per Qualche Dollaro In Piu.

Po zhliadnutí filmu môže na srdci hriať pocit, že sa dočkáme dvojky s veľa vravným názvom, Kick-Ass 2:Balls to the Wall.

Konečný verdikt: 95%

Jedná sa o príjemnú komiksovú satiru s krvavou prímesou, ktorá nadchne každého komiksového fanúšika. O akčné scény nie je núdza a podstatné je, že sa veľmi dobrým a jasným spôsobom podarilo vykresliť charaktery postáv.

P.S.: Hlavne sa netreba báť účasti Nicolasa Cagea. Jeho ztvárnenie Big Daddyho á la Adam West v Batmanovi prekonávazatiaľ všetky jeho filmy od Obchodníka so smrťou.

Kick-Ass
Akčný
USA/VB 2010
117 min.
réžia: Matthew Vaughn
hrajú: Aaron Johnson (Kick-Ass/Dave Lizewski), Nicolas Cage (Big Daddy/Damon Macready), Chloe Moretz (Hit Girl/Mindy Macready), Christopher Mintz-Plasse (Red Mist/Chris D´Amico), Mark Stong (Frank D´Amico)